Po co nam prawo i na czym polega spór o naukowość prawoznawstwa?

Po co nam prawo i na czym polega spór o naukowość prawoznawstwa?

Napisane przez: Kupczyk Gabriela ()
Liczba odpowiedzi: 0

Prawo to pewne zasady, które obecnie reguluje już niemalże każdą część naszego życia. Dzięki całemu systemowi norm i przepisów społeczeństwo może prawidłowo funkcjonować, ponieważ, tak jak to już zaznaczyli moi przedmówcy, prawo ma zapewniać człowiekowi podstawowe potrzeby takie jak bezpieczeństwo, sprawiedliwość, czy poczucie wspólnoty. 


Czy zatem bez istnienia prawa mógłby zostać osiągnięty taki stan jaki jest obecnie, gdy ono funkcjonuje? Jest to, moim zdaniem, stwierdzenie utopijne, gdyż zawsze w każdej społeczności znajdzie się choć jedna osoba, której będzie zależało tylko na własnym dobru i która nie będzie liczyła się ze zdaniem innych. Aby więc maksymalnie zminimalizować występowanie takiego zjawiska zaczęto formalnie ustanawiać prawo, które coraz to bardziej reguluje nasze działania. Dzięki niemu możemy ubiegać się swoich nadanych wcześniej praw, ale także formalnie potwierdza ono te, które wynikają z naszej natury. Należy jednak pamiętać, że za każdym prawem idzie także obowiązek, a za obowiązkiem prawo dla drugiej strony.


Można więc zaryzykować stwierdzeniem, że prawo jest nam potrzebne, aby żyć w społeczeństwie. Nie musimy przecież, właśnie dzięki niemu, na przykład martwić się o to, czy gdy wrócimy do naszego domu, on nadal będzie nasz i w takim stanie jakim go zostawiliśmy. Nie musimy aż tak bardzo martwić się o to, czy bezpiecznie przejdziemy przez drogę, czy nie zostaniemy napadnięci lub okradzeni. A gdy się to jednak zdarzy wiemy, że nie zostaniemy z tą sprawą sami i że to nie od nas będzie zależało wymierzenie sprawiedliwości. To bardzo ważne, dzięki istnieniu prawa mamy możliwość żądać sprawiedliwości.


Prawoznawstwem najczęściej nazywany jest zespół nauk, których przedmiotem jest państwo i prawo, ale również terminem tym określane są poglądy na państwo i prawo. Nie jest ono nauką jednolitą, co przede wszystkim spowodowane jest różnymi sposobami badania prawa, ale także wieloma celami praktycznymi i teoretycznymi badania jego obszaru.


Główny spór na temat naukowości prawoznawstwa rozgrywa się między naturalistami i antynaturalistami i dotyczy on głównie metod badawczych. Ci pierwsi uważają, że prawo należy badać za pomocą nauk przyrodniczych, zaś ci drudzy sądzą, że prawoznawstwo jest nauką humanistyczną, więc do badania go należy stosować inne metody.


Podsumowując moją krótką refleksję nad podanym wyżej zagadnieniem mogę stwierdzić, że prawo jest nam potrzebne, aby regulowało ważne aspekty życia społecznego, co z kolei ma za zadanie dać każdej jednostce określone dobra, a takimi jest przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwości.