Cele przedmiotu:
- Student rozumie potrzebę rewitalizacji miast i obszarów pozamiejskich, jako jedno z wyzwań zarządzania rozwojem i funkcjonowaniem jednostek terytorialnych w XXI w.
- Student rozumie specyfikę i narzędzia rewitalizacji stosowane w różnego typu obszarach miejskich i pozamiejskich
- Student zna charakter działań w obszarach rewitalizacji i rozumie rolę poszczególnych podmiotów w realizacji tych działań
- Docente: Noworól Aleksander
CELE WYKŁADU:
1. Wykształcenie wiedzy na temat podstaw gospodarki przestrzennej, tj.: głównych teorii i obecnie zachodzących procesów w przestrzeni, mechanizmów rozwoju przestrzennego, obowiązujących uwarunkowań prawnych.
2. Posiadanie przez studenta umiejętności praktycznej implementacji wiedzy w rozwiązywaniu zagadnień w zakresie
gospodarki przestrzennej.
3 Posiadanie przez studenta kompetencji w zakresie samokształcenia i przygotowania się do dalszych wykładów specjalnościowych.
- Docente: Noworól Aleksander
Temat seminarium: Polityka i instrumenty rozwoju społeczno-gospodarczego i terytorialnego
Zarys obszaru badawczego
Seminarium obejmuje problematykę wspierania i projektowania rozwoju w skali regionalnej i lokalnej. Przedmiotem seminarium są narzędzia planistyczne, organizacyjne oraz bieżącego kierowania, wykorzystywane przez podmioty publiczne, a szczególnie – administrację publiczną i organizacje pozarządowe, dla pobudzania rozwoju: społecznego, gospodarczego i przestrzennego. Tematyka seminarium pozwala studentom na rozwinięcie w pracy magisterskiej zainteresowań związanych z aktualnymi procesami rozwojowymi w jednostkach terytorialnych. Obejmuje szeroki wybór zagadnień związanych z polityką społeczną, polityką gospodarczą oraz interdyscyplinarnym programowaniem rozwoju.
- Docente: Noworól Aleksander