Przygotuj się do sesji, sprawdzając, czy masz wszystko, czego potrzebujesz…

 Sprawy techniczne i organizacyjne 

  1. Sprawdź łącze internetowe, z którego na co dzień korzystasz.
  2. Jeżeli w ostatnich trzech miesiącach zaobserwowałaś(-łeś) jakiekolwiek problemy:
      • podczas zajęć online, odbywających się na platformach wideokonferencyjnych takich, jak Zoom czy MS Teams, np. nie masz obrazu lub dźwięku
      • z wysyłaniem zadań lub rozwiązaniem testów egzaminacyjnych na e-Platformie (Moodle), objawiającym się długim czasem przeładowywania stron bądź zapisywania wyników
        koniecznie podnieś parametry swojego łącza internetowego.

  3. Zaktualizuj system operacyjny i przeglądarki internetowe. Rekomendujemy Google Chrome, Firefox oraz Safari. Na wszelki wypadek zainstaluj dwie.
  4. Najpóźniej 7 dni przed pierwszym kolokwium zaliczeniowym bądź egzaminem sprawdź, czy poprawnie logujesz się na e-Platformę UEK (Moodle) (bezpośredni link do logowania)  oraz do innych systemów, z których korzystają Twoi nauczyciele. W przypadku zaliczeń ustnych, na platformie Zoom lub MS Teams, pamiętaj o obowiązku włączenia zarówno mikrofonu, jak i kamery! Jeśli to tylko możliwe, używaj zestawu słuchawkowego.
  5. Jeśli posiadasz starszy sprzęt komputerowy i/lub system operacyjny, zastanów się i poszukaj nowszego sprzętu z możliwie najnowszą wersją systemu operacyjnego. Jeśli nie jest to możliwe, rozważ skorzystanie z komputerów dostępnych na kampusie Uniwersytetu (pawilon A). Pamiętaj, że na kampusie, musisz przestrzegać reżimu sanitarnego, tj. m.in. używać maseczki ochronnej oraz być gotowym do okazania pracownikom UEK legitymacji studenckiej. Aby zarezerwować miejsce w laboratorium, pamiętaj, że:
      • W trakcie sesji laboratoria komputerowe są dostępne dla studentów codziennieod poniedziałku do piątku, w godz. od godz. 8:00 do godz. 15:00.
      • Jeśli Twoje kolokwium lub egzamin ma odbyć się w innym terminie (po godz. 15:00 w dzień powszedni lub w sobotę, albo niedzielę) musisz zgłosić potrzebę skorzystania z laboratorium za pomocą formularza internetowego znajdującego się pod adresem: potrzebujekomputer.uek.krakow.pl, podając imię i nazwisko, nr indeksu, adres poczty elektronicznej, termin i czas trwania kolokwium zaliczeniowego lub egzaminu, nazwisko prowadzącego oraz rodzaj sprzętu (komputer z lub bez kamery internetowej i zestawu słuchawkowego). W odpowiedzi pracownik Centrum Systemów Informatycznych potwierdzi rezerwację sprzętu mejlem.
      • Większość komputerów laboratoryjnych nie jest wyposażona w kamerę internetową, jeśli jednak jej potrzebujesz, zgłoś tę potrzebę pracownikowi Sekcji Systemów Obsługi Studiów (na miejscu lub pod numerem telefonu: (12) 293 5203). 
      • Korzystając z laboratorium, zgłoś się do laboratorium co najmniej 15 minut przed zaliczeniem końcowym i wylegitymuj legitymacją studencką.
      • Przebywając na terenie uniwersytetu jesteś zobowiązana(-ny) do przestrzegania zasad reżimu sanitarnego, w tym: noszenia maseczki ochronnej.

  6. Jeżeli nie wiesz, jak zapisywać swoje prace w formacie PDF, naucz się tego teraz – to najlepszy format do przesyłania zadań pisemnych.
  7. W trakcie kolokwium lub egzaminu nie używaj urządzeń dotykowych – są mniej precyzyjne niż myszka i łatwiej popełnić błąd przy zapisywaniu odpowiedzi.
  8. W przypadku wystąpienia błędu lub jakiejkolwiek problemu technicznego podczas kolokwium lub egzaminu, zrób natychmiast screenshot (lub fotografię) swojego ekranu (zawierający komunikat o błędzie) i niezwłocznie wyślij mejlem do nauczyciela – na tej podstawie będzie mógł podjąć decyzję, co dalej z Twoim zaliczeniem.

  1. Sprawdź, czy na Twoim koncie w systemie USOS znajduje się pełna lista przedmiotów z aktualnego semestru – jeśli tak, Twoi nauczyciele będą pewni, że przystępujesz do sesji.
  2. Aktualne wytyczne dotyczące sesji egzaminacyjnej znajdziesz w najnowszym Zarządzeniu Rektora nr R.0211.27.2021 z dnia 18 maja 2021 r. (wraz z Załącznikiem).
  3. Weź aktywny udział w próbnych testach sprawdzających bądź innych aktywnościach – będą miały zbliżone wymogi i parametry techniczne, jak te podczas właściwego zaliczenia.
  4. Uważnie czytaj wszystkie informacje organizacyjne dotyczące przebiegu oraz warunków kolokwium lub egzaminu. Powinny omawiać co najmniej następujące sprawy –
      • zakres treści zaliczenia, sposób jego realizacji (forma – test egzaminacyjny, zadanie otwarte, kolokwium lub egzamin ustny) i oceniania
      • nazwę narzędzia bądź usługi internetowej, za pomocą którego odbędzie się zaliczenie (test bądź zadanie na e-Platformie (Moodle), sesja na platformie Zoom, ewentualnie MS Teams)
      • termin wydarzenia (dzień, miesiąc, godzina rozpoczęcia oraz czas trwania)
      • sposób kontaktu z egzaminatorem w trakcie zaliczenia
      • a także plan „B”, czyli zasady postępowania na wypadek jego nieprzewidzianego przerwania
  5. Jeżeli czegoś nie rozumiesz albo coś u Ciebie nie działa lub działa inaczej niż spodziewa się tego nauczyciel, niezwłocznie zgłoś mu ten problem. Pamiętaj, że jemu także zależy, aby zaliczenie przedmiotu przebiegło bez problemów.
  6. Zapoznaj się z przygotowanymi przez nauczycieli procedurami na wypadek problemów technicznych podczas kolokwium zaliczeniowego lub egzaminu (tzw. plan „B”) tak, aby umieć z nich skorzystać. Bądź gotowa(-wy) na każdy scenariusz!
  7. Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością, przypomnij o tym lub zgłoś ten fakt swojemu nauczycielowi niezwłocznie – stworzy dla Ciebie odpowiednie warunki kolokwium lub egzaminu.
  8. W przypadku zadania otwartego lub testu z pytaniami otwartymi nauczyciel ma 7 dni na ich sprawdzenie. W pozostałych – wynik powinieneś otrzymać od razu.
  9. Przed rozpoczęciem zaliczenia w formie pisemnej, odbywającego się na e-Platformie UEK (Moodle) pamiętaj, że jesteś identyfikowana(-ny) za pomocą osobistych danych autoryzacyjnych w Centralnym Systemie Uwierzytelniania (CAS). W przypadku naruszenia tajności w.w. danych, uzyskane wyniki zaliczenia zostaną unieważnione, a Twoja sprawa może trafić do Komisji Dyscyplinarnej.
  10. W przypadku kolokwiów i egzaminów ustnych, na platformie Zoom, MS Teams, wchodząc do „wirtualnego pokoju”, wpisz jako login pełne imię i nazwisko. Bądź gotowa(-wy), aby potwierdzić tożsamość za pomocą legitymacji studenckiej. Pamiętaj, aby mieć ją wtedy pod ręką!
  11. I na koniec – mały prezent. Przygotowaliśmy krótki materiał wideo tutaj i tutaj, który pozwoli Ci oswoić się z zaliczeniem online.
Życzymy powodzenia i jak najlepszych wyników na zakończenie semestru!


Ostatnia modyfikacja: środa, 19 maja 2021, 11:55