Po co nam prawo i na czym polega spór o naukowość prawoznawstwa

Po co nam prawo i na czym polega spór o naukowość prawoznawstwa

от Fura Magdalena -
Количество ответов: 0

Aby poprawnie zrozumieć funkcję prawa, należy je najpierw poprawnie zdefiniować. Prawo to zespół norm wydanych lub usankcjonowanych przez państwo i zagwarantowanych przymusem państwowym jest to pojęcie wieloznaczne. Istnieją między innymi:

 Prawo w znaczeniu przedmiotowym jest podstawowym pojęciem używanym w naukach prawnych. W Polsce jako członkowi Unii Europejskiej obowiązuje zarówno prawo wspólnotowe (prawo obowiązujące w EU) jak i prawo krajowe. Prawo stanowi zbiór uporządkowany, jest przepisem postępowania, które jest opatrzone w sankcję, wyraża się to w podziale na gałęzie, w ramach których występują instytucje prawne. Pomimo że, prawo jest jedno to każda jego gałąź służy innemu celowi, nawet dotykając tego samego uniwersalnego systemu wartości.

Najważniejszą rolę, jaką pełni obecnie prawo, to gwarancja sprawiedliwości społecznej. Dzięki poszczególnym normom prawnym, każdy człowiek może mieć pewność, że chronione są wszelkie jego przyrodzone dobra, takie jak życie, godność, wolność, swoboda sumienia.

Spór o naukowości prawoznawstwa wynika za z trudności zakwalifikowania tej dziedziny do konkretnej nauki, gdyż nie jest ona jednoznacznie określona. Osobiści uważam, iż pomimo konkretnej klasyfikacji prawoznawstwa,i tak można uznać je za naukę, ponieważ zajmuje się prawem oraz państwem.