Po co nam prawo i na czym polega spór o naukowość prawoznawstwa?

Po co nam prawo i na czym polega spór o naukowość prawoznawstwa?

от Bierówka Natalia -
Количество ответов: 1

Po co nam prawo?

Zacznijmy od tego co to w ogóle jest prawo? Według definicji słownika PWN jest to „ogół przepisów i norm prawnych regulujących stosunki między ludźmi danej społeczności”.  Według mnie prawo to bezpieczeństwo, gdyby nie istniało ono, społeczeństwo miałoby pozwolenie na robienie rzeczy które są nieakceptowalne, a wiązałoby się to z brakiem bezpieczeństwa w wielu aspektach życia. Dzięki istnieniu prawa człowiek wie co jest dozwolone, czego się trzymać i pilnować. Gdy istnieje prawo ludzie wiedzą jak postępować. Prawo daje wyraz wartościom, które reprezentujemy. To reguły społeczne, które odzwierciedlają stan państwa, stosunków społecznych, ustrój, stan demokracji, wszystko co zaakceptowaliśmy, bo reguluje dziedziny życia. Jeżeli ktoś zrobi coś złego, musi spodziewać się tego iż dopadnie go kara za swoje poczynania, złe wybory. To powinno być czynnikiem dla którego ludzie zastanowią się kilka razy zanim postąpią w dany sposób. Prawo reguluje stosunki między obywatelami danego państwa, w którym ono obowiązuje, jest niezbędne by państwo mogło funkcjonować, istnieje aby zapobiegać postępowaniu według własnej woli, chaosowi i braku porządku nazywanym anarchią. Prawo to również sprawiedliwość, nadzieja dla bliskich, których syn stracił życie przez pijanego kierowcę jadącego o to 30 km/h za dużo lub kobieta, która pragnie sprawiedliwego wyroku dla porywacza swojego długo wyczekiwanego dziecka. 

Na czym polega spór o naukowość prawoznawstwa? 

Prawo zawiera się głównie w naukach humanistycznych, to nauka o zachowaniach ludzi i strukturach społecznych. Nauki o porządku przyrodniczym i humanistycznym mają osobne przedmioty badań. Porządek naturalny czyli (fizyka, chemia, matematyka i biologia) badają te rzeczy na które człowiek nie ma wpływu, ponieważ brakuje nam mocy sprawczej, a pewnych zjawisk nie jesteśmy w stanie kreować, są to zewnętrzne czynniki które otaczają człowieka. Nie kreujemy tych nauk, zadajemy sobie pytanie „Jak to się stało?” i wyjaśniamy to. Człowiek zdolny jest tylko do obserwacji , jest to nauka obiektywna. Prawo natomiast ma charakter kulturowy. Kultura prawa stanowionego powstaje przez organy do tego uprawnione na mocy Konstytucji. W czasie globalizacji dochodzi do zatarcia tego, przykładem jest kultura anglo-saska lub akty prawa międzynarodowego.   

Reasumując prawoznawstwo to nauka, nie przyrodnicza, a społeczna badająca to prawo. 

Natalia Bierówka, 223298.

В ответ на Bierówka Natalia

Odp: Po co nam prawo i na czym polega spór o naukowość prawoznawstwa?

от Kotala Jakub -
Mimo iż prawo jest nauką humanistyczną to jednak występuje w naukach przyrodniczych. Prawo opisuje wiele doświadczeń fizycznych, stanowi część samej fizyki. Nie można podzielić świat na nauki humanistyczne i przyrodnicze zwłaszcza jak jedno i drugie przeplata się i uzupełnia. Zgodzę się jednak co do wniosku że Prawo samo w sobie nie może istnieć jako nauka - bez odpowiednich "metod badawczych".