Od zarania dziejów niezwykle ważnym elementem życia każdego człowieka było prawo, które zostało opracowane w celu właściwego funkcjonowania państwa jak i jego obywateli. Prawo jest niczym innym jak ogółem rożnego rodzaju przepisów czy też norm prawnych usankcjonowanych przez państwo. Prawo reguluje określone stosunki w społeczeństwie, które zabezpieczone są możliwością użycia przymusu przez prawodawcę. Pierwsze kodeksy prawne powstały już w starożytności i cechowała je szczególna surowość. Głównym instrumentem władzy w celu utrzymania porządku w państwie było stosowanie surowych i dotkliwych kar, które znacząco zniechęcały poddanych do łamania obowiązującego prawa. Prawo na przestrzeni wielu wieków zmieniało się w różnoraki sposób. Nowe koncepcje prawne czy też filozoficzne miały ogromny wpływ na charakter współczesnych systemów prawnych gwarantujących ludziom równość, sprawiedliwość czy też bezpieczeństwo.
Moim zdaniem prawo z pewnością można nazwać fundamentem ludzkiej cywilizacji, ponieważ poprzez regulowanie niemal każdej dziedziny naszego życia jest w stanie zapewnić ład umożliwiający prawidłowe funkcjonowanie społeczeństwa. Obecnie ciężko wyobrazić sobie świat, w którym brak jest jakichkolwiek przepisów regulujących postępowanie ludzi. Prawo umożliwia chociażby zapewnienie obywatelom poczucia bezpieczeństwa poprzez ustanowienie różnego rodzaju przepisów, które mają na celu eliminować niepożądane społecznie zachowania. Kolejną niezwykle istotną rzeczą jaką gwarantuje prawo jest równość, która określona jest chociażby w artykule 32 Konstytucji RP. Artykuł ten traktuje o tym, że prawo dotyczy każdego niezależnie od sytuacji finansowej, pozycji społecznej, płci czy też wyznania. Myśl tą należy uzupełnić również o to, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym czy też gospodarczym. Równie ważną rzeczą, którą gwarantuje nam prawo jest sprawiedliwość. Sprawiedliwość została określona w artykule drugim Konstytucji RP. "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej". W ujęciu prawnym sprawiedliwość oznacza przyznanie każdej jednostce należytych jej praw wynikających z zasad demokracji. W dzisiejszych czasach bardzo ciężko wyobrazić sobie system prawny, który pozbawiony jest wyżej wymienionych cech. Każdy system prawny powinien gwarantować człowiekowi bezpieczeństwo, równość czy też sprawiedliwość, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzi w społeczeństwie. Wszystkie te cechy pozwalają na stworzenie spójnego systemu prawego, który będzie w szczególny sposób chronił interesy każdego człowieka.
Kolejnym istotnym tematem wymagającym szczególnego omówienia jest spór o naukowość prawoznawstwa. Prawoznawstwo to nic innego jak całokształt nauk o prawie jak i państwie, który zajmuje się różnorakimi problemami tych obydwu instytucji. Od prawie 200 lat prawnicy spierają się o to czy prawoznawstwo można uznać jako naukę oraz w jakim sensie tą nauką jest. Głównymi stronami w tym sporze są naturaliści i antynaturaliści. Naturaliści opowiadają się za stosowaniem metod nauk przyrodniczych a dokładniej fizyki w naukach społecznych. Przedstawiciele opcji naturalistycznej uważali, że nauki społeczne powinny powinny gwarantować kontrolowanie rzeczywistości społecznej w podobnym stopniu jak nauki przyrodnicze umożliwiają kontrolowanie świata przyrody. Naturaliści uważali również, że te dziedziny nauki, w których nie da się zastosować zasad znanych z nauk przyrodniczych nie mogą zostać uznane w obszarze naukowym. Antynaturaliści z kolei stanowczo odrzucali możliwość użycia metod nauk przyrodniczych do interpretacji zjawisk prawnych. Przedstawiciele opcji antynaturalistycznej kwestionowali także empiryzm, uznawany jako wszechstronny program badawczy dla Wszystkich nauk. Z całą pewnością najlepszym rozwiązaniem tego sporu jest kompromis, ponieważ każda ze stron w tej trudnej potyczce ma trochę racji. Uważam, że bardzo trafną opinię dotyczącą tego sporu miał profesor Jerzy Wróblewski. Profesor Wróblewski opowiadał się, za odpowiednim wykorzystywaniem przez prawoznawstwo różnych technik czy też metod zaczerpniętych z innych nauk.
Reasumując prawo z całą pewnością można nazwać jedną z najważniejszych rzeczy w życiu każdego człowieka. Prawo poprzez regulowanie niemal każdego aspektu naszego życia jest w stanie zapewnić ład, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa. Uważam, że niemożliwe jest funkcjonowanie ludzi bez żadnych przepisów regulujących postępowanie państwa jak i całości stosunków zachodzących w społeczeństwie. Brak prawa oznacza anarchię, która może prowadzić do wielu przykrych w skutkach konsekwencji.