Po co nam prawo i na czym polega spór o naukowość prawoznawstwa?

Po co nam prawo i na czym polega spór o naukowość prawoznawstwa?

Napisane przez: Szymkowiak Maciej ()
Liczba odpowiedzi: 2

Odpowiadając na pierwszą część pytania, warto odwołać się do definicji prawa. Prawo jest zbiorem norm, czyli reguł postępowania, które odnosi się do funkcjonowania danej grupy społecznej, niezależnie, czy jest to grono osób, które są tego samego wyznania, mieszkają na tym samym terenie, lub są obywatelami danego państwa.         
W każdej większej zbiorowości ludzi są ustalone zasady postępowania, aby regulować życie społeczne danej grupy, ponieważ bez odpowiednich norm panowałby chaos i anarchia, a co za tym idzie niemożliwe byłoby stworzenie społeczeństwa, w którym każda jednostka mogłaby czuć się bezpiecznie. Powstanie pierwszych cywilizacji, późniejsze tworzenie państw, religii, czy mniejszych grup społecznych – wszystkie to było możliwe dzięki ustanowieniu i modyfikowaniu danych praw.
Prawoznawstwo z kolei określa się ogół nauk badających i opisujących prawo na wielu płaszczyznach, dzięki czemu prawa są właściwie interpretowane i eliminowana, jest możliwość nadużycia prawa przez kogokolwiek. Aktualnie występuje spór, który polega na określeniu naukowości prawoznawstwa, czyli czy można stwierdzić, że jest nauką. Wg. Dr. Artura Kotowskiego głównym zarzutem, który sprawia, że trudno jest zakwalifikować prawoznawstwo do nauk, jest fakt, że nie da się  jednoznacznie znaleźć żadnej metodologii badania prawa, która jest obecna, szczególnie w naukach przyrodniczych. Z pewnością dużą przeszkodą w tym temacie może być podział między samymi prawnikami, co do metody prawniczej. Przez co prawnicy z dwóch stron konfliktu mogą mieć zupełnie inne poglądy, czy słownictwo. Spór ten trwa już tak naprawdę od powstania pozytywizmu prawniczego, gdzie powstał podział na prawników pozytywistycznych i prawników naturalistycznych. Od tamtego czasu nie został rozwiązany, co może dawać przesłankę, że pewien podział zawsze będzie istniał. Z drugiej strony można stwierdzić, że prawoznawstwo odnosi się do jednej z najważniejszych rzeczy funkcjonowania każdego społeczeństwa, przez co powinna być stawiana jako nauka. Lecz aby coś mogłoby zostać nazwane nauką, musi spełniać pewne wymagania, z którym prawoznawstwo ma problem.
Podsumowując prawo jest jednym z głównych czynników, które pozwoliły nam utworzyć cywilizację, w której aktualnie żyjemy, bez niego zapanowałby niekończący się chaos. Jeżeli chodzi o spór o naukowość prawoznawstwa, to muszę stwierdzić, że nie może być ono nazywane nauką ze względu na to, że nie jest w stanie spełniać wymagań, które pozwalają danym dziedziną nazywać się  naukami.

W odpowiedzi na Szymkowiak Maciej

Odp: Po co nam prawo i na czym polega spór o naukowość prawoznawstwa?

Napisane przez: Wilga Karolina ()
Zgadzam się z Twoją wypowiedzią. Bez prawa, zapanowałby chaos, a ludzie przekonani o swojej bezkarności dokonywaliby różnych, nieraz niemoralnych i krzywdzących czynów, które zagrażałyby bezpieczeństwu reszty społeczeństwa. Co do naukowości prawoznawstwa, to nie spełnia ono głównego wymogu, by mogło być nazwane nauką – nie ma możliwości określenia jednolitej metody badawczej.
W odpowiedzi na Szymkowiak Maciej

Odp: Po co nam prawo i na czym polega spór o naukowość prawoznawstwa?

Napisane przez: Papka Anna ()
Zgadzam się ze stwierdzeniem, że bez prawa i ustalonych zasad żadna jednostka żyjąca w społeczeństwie nie czułaby się bezpiecznie. Człowiek ,który nie czuję narzuconych zasad zatraca to co najważniejsze oraz dokonuje rzeczy niemoralnych.