Według definicji, prawo jest zbiorem norm prawnych wydanych i sankcjonowanych przez państwo. Ma ono wyznaczać wzorce zachowań stworzonych w oparciu o najważniejsze wartości ludzkie.
Zdaniem greckiego filozofa Epikura: „Prawa ustanawiane są dla sprawiedliwych nie dlatego, by nie popełniali nieprawności, lecz by jej nie doznawali”. Celem prawa jest więc stworzenie systemu w którym każda osoba może czuć się bezpiecznie i być traktowana równo. Wywodzi się to z tzw. Prawa natury, które zakłada pewne wspólne zasady postępowania, które są trwałe pomimo zmian obyczajowych i historycznych oraz wspólne wszystkim kulturom. Mówi ono o pewnych prawach posiadanych przez człowieka, których nie można mu odebrać, gdyż oparte zostały na jego naturze. Są to między innymi: prawo do życia, prawo do posiadania itp. Jeśli więc norma prawna drastycznie łamie podstawowe normy moralne, nie powinna być respektowana jako prawo, o czym mówi formuła Radbrucha. Dla jednostki ważne jest aby system prawny stworzony był w sposób sprawiedliwy i zrozumiały, albowiem daje to poczucie bezpieczeństwa oraz pewności w wykonywanych przez nas działaniach.
Prawoznawstwo, inaczej jurysprudencja, jest często podważane jako nauka. Spór ten jest wywołany głównie poprzez trudność zdefiniowania metody badawczej, o czym pisali między innymi Jerzy Stelmach i Bartosz Brożek. W porównaniu, inne nauki takie jak fizyka lub chemia mają zrozumiałe metody badawcze, a wyniki tych badań będą zwykle identyczne. W nauce prawa może jednak dojść do sytuacji, w której dwóch filozofów dojdzie do zupełnie różnych wniosków i niemożliwym jest stwierdzenie, który z nich jest poprawny. Dochodzi do tego często w sporach między naturalistami a pozytywistami. Ciężko jednak zdyskredytować prawoznawstwo jako naukę, gdyż od zawsze była wykładana na uniwersytetach i wiąże się z nią ogromna tradycja, dlatego uważam że ten spór nie zostanie prędko rozstrzygnięty.
Podsumowując, prawo jest niezbędne dla istnienia społeczeństwa, gdyż chroni nas przed niesprawiedliwością i zagrożeniem oraz pozwala nam się rozwijać. Spór o prawoznawstwo jest natomiast konfliktem niejednoznacznym i ciężkim do rozstrzygnięcia.