Funkcje filozofii prawa zależą m.in. od tego, z jaką sferą aktywności człowieka jest ona związana i czemu służyć mają jej rozstrzygnięcia.
Podstawowe funkcje funkcje filozofii prawa to:
Funkcja poznawcza, czyli gromadzenie i utrwalanie wiedzy o prawie, dzięki czemu zyskuje ona status dyscypliny akademickiej, oraz funkcja praktyczna, czyli przełożenie teorii na praktykę prawną, stanowienie prawa ze względu na ideał sprawiedliwości. Warto dodać, że filozofia prawa przyczynia się do rozwiązywania problemów społeczno-polityczno-prawnych; umożliwia stosowanie prawa zgodnie z akceptowanymi i oczekiwanymi przez społeczeństwo wartościami, takimi jak: sprawiedliwość, wolność, równość i braterstwo.
Filozofia prawa spełnia (powinna spełniać) kluczową rolę w rozpatrywaniu „trudnych przypadków” (hard cases), gdy niezbędne jest odwołanie się do koncepcji uznających sprawiedliwość za wartość najwyższą i ideał prawa, czyli do prawa natury (naturalnego).
Do innych funkcji filozofii prawa można zaliczyć:
funkcję prawotwórczą (wpływ na procesy legislacyjne)
funkcję interpretacyjną (interpretacje prawa opierają się w pewnym stopniu na założeniach koncepcji filozoficznoprawnych)
funkcję ideologiczną (wpływ na poglądy i zachowania grup, określanie ich partykularnych interesów)
funkcję światopoglądową (wpływ na rozumienie siebie, kultury i świata)
funkcję dydaktyczną (wpływ na edukację prawników i nie tylko, uczenie „mądrości prawniczej”, a nie tylko rzemiosła)