Elementy teorii prawa
Problemy prawoznawstwa
- Problematyka dogmatycznoprawna
- Problematyka socjotechniczna
- Problematyka teoretyczna
- Problematyka metodologiczna
Prawoznawstwo = wszelkie „znawstwo” prawa, w tym (dziedziny):
? Komparatystyka prawnicza ( są jednak wątpliwości co do zaliczania komaratystyki do domeny prawoznawstwa)
2. Praktyka prawnicza (to, jak prawo i prawnicy działają na co dzień)
5. Naukowość prawoznawstwa
5.1. Naturalizm vs. antynaturalizm
Początków rozróżnienia tych przeciwstawnych stanowisk można doszukiwać się w XIX wieku, kiedy to zastanawiano się nad charakterem nauk społecznych w ogóle, w tym także: nauk prawnych. Wówczas niemieccy filozofowie wystąpili przeciwko pozytywistycznej (opierającej się głównie o poglądy A. Comte’a) koncepcji nauki. Spór dotyczył przede wszystkim warstwy metodologicznej psychologii, historii, nauk o kulturze oraz teorii prawa.
Całościowe ujęcie omawianego podziału odnaleźć można po raz pierwszy m.in. u Karla Poppera. Wskazuje on, że podział na szkoły w naukach społecznych na pronaturalistyczne oraz antynaturalistyczne przeprowadzony może zostać w oparciu o występujące tam poglądy na te-mat możliwości zastosowania „metod fizyki” w tychże naukach. Szkoła pierwsza postulowała wprowadzenie takowych metod do nauk społecznych, druga natomiast taką możliwość negowała.
Naturalizm w XIX wieku stanowił próbę metodologicznej unifikacji całej nauki na bazie empiryzmu. Wiek XIX, dzięki rewolucji przemysłowej, stał się czasem skoku cywilizacyjnego, który dokonał się w gruncie rzeczy dzięki rozwojowi nauk przyrodniczych. Praktyczne zastosowanie zdobyczy tychże nauk nieodwracalnie zmieniło świat. Sukces nauk przyrodniczych „sprawił, iż skupiły one na sobie powszechną uwagę i stały się oczywistym przedmiotem refleksji teoriopoznawczej. Nauki społeczne miały wybór: pójść drogą, którą idą nauki przyrodnicze, poszukując skutecznych instrumentów kontrolowania procesów życia społecznego, albo też odnaleźć własną drogą „tradycyjnej humanistyki”, opierając się o ideały i wartości rządzące ludzkim życiem.
-
Spór naturalistów z antynaturalistami toczy się na dwóch płaszczyznach, w zależności od tego czy odnosimy się do kwestii samych metod określanych mianem „naukowych”, czy też chodzi o „przedmiot” mogący zostać zbadany w naukowy sposób. Odpowiednio wskazuje się więc naturalizm/antynaturalizm metodologiczny oraz naturalizm/antynaturalizm przedmiotowy.
Naturalizm w znaczeniu metodologicznym to pogląd zakładający stosowanie w naukach prawnych metod, które na gruncie neopozytywistycznej doktryny filozoficznej uznawane są za metody nauk przyrodniczych.
Naturalizm przedmiotowy odnosi się natomiast do głębszej refleksji filozoficznej na gruncie ontologii świata społecznego.