Przegląd sekcji

  • Z wnioskiem o zaliczenie praktyki studenckiej powinni się zgłaszać Ci studenci, którzy są zapisani na seminaria do Pracowników Katedry Prawa Konstytucyjnego, Administracyjnego i Zamówień Publicznych

    Regulamin praktyk studenckich realizowanych w Instytucie Prawa.

    Od 24 lutego 2025 roku obowiązują nowe zasady zaliczania praktyk. Proszę postępować zgodnie z niniejszą instrukcją:

    REALIZACJA PRAKTYK

    W  Instytucie Prawa praktyka może zostać zrealizowana w jeden z następujących sposobów:

    1. Praktyka realizowana w oparciu o umowę trójstronną zawartą pomiędzy UEK, studentem i Organizatorem praktyki.
    2. Praktyka realizowana w oparciu o umowę dwustronną zawartą pomiędzy studentem a Organizatorem praktyki.
    3. Praktyka realizowana w oparciu o skierowanie studenta na praktykę na podstawie właściwego porozumienia zawartego przez UEK np. z organizatorem praktyki lub sądem pośredniczącym w przyjmowaniu studentów na praktyki - dotyczy studentów kierunku: Prawo.

    Zaliczenie jako praktyki pracy zawodowej studenta (zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, a także prowadzenie własnej działalności gospodarczej, odbycie stażu czy wolontariatu)

    SYSTEM EOD

    1.     Niezależnie od sposobu realizowania praktyk, przed ich rozpoczęciem należy w Systemie EOD złożyć do właściwego opiekuna Wniosek o realizację praktyki i uruchomić obieg dokumentu.

    2.     Po uruchomieniu obiegu należy uzupełnić dostępny formularz, składający się z dwóch części:

    a)   dane wnioskującego – studenta (pole Wnioskujący można uzupełnić korzystając z podpowiedzi, dalej w polu kierunek należy wybrać z listy, po jego wskazaniu pozostałe dane zostaną uzupełnione automatycznie

    b)  dane dotyczące praktyki, czyli należy wybrać Rodzaj praktyki, praktykę oraz Koordynatora (Opiekuna) – pozostałe dane zostaną uzupełnione automatycznie.

    3.     Uzupełniony formularz należy przesyłać na kolejny krok (krok nr 2). W tym miejscu niezależnie od rodzaju praktyki należy wskazać firmę (Organizatora praktyki - pracodawcę) u którego będzie realizowana praktyka. Firmę należy wybrać z listy, jeżeli firma nie znajduje się na liście, należy ją dodać ręcznie. W przypadku dodawania polskiej firmy należy ją wyszukać wpisując w wyszukiwarkę jej KRS, NIP lub REGON, w przypadku firmy zagranicznej należy ręcznie wprowadzić dane firmy. Dane o firmie pobrane z listy uzupełniają się na formularzu automatycznie, pozostałe dane oznaczone gwiazdką należy wypełnić ręcznie. Na tym kroku wymagane jest załączenie odpowiednich załączników w zależności od rodzaju praktyki. W przypadku studenckiej praktyki zawodowej (praktyki realizowanej w oparciu o umowę trójstronną, dwustronną lub skierowanie na podstawie umowy ramowej lub porozumienia) należy dodać dowód ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)), w przypadku zaliczenia pracy zawodowej/wolontariat/staż jako praktyki należy dodać dowód w/w ubezpieczenia oraz umowę.

    4.     Uzupełniony wniosek należy przesłać na kolejny krok (krok nr 3). Po podaniu niezbędnych danych i załączeniu wymaganych dokumentów niezależnie od rodzaju praktyki wniosek trafia do Opiekuna praktyk, który weryfikuje, czy wskazany pracodawca (Organizator praktyki) reprezentuje odpowiednia branżę. Opiekun może zaakceptować wniosek lub cofnąć do poprawy.

    Zaakceptowany przez Opiekuna praktyk wniosek w zależności od sposobu realizacji praktyki trafia na:

    a)   krok 4 – dane do umowy (praktyka realizowana w oparciu o umowę lub porozumienie), w tym miejscu wniosek wraca do studenta, który powinien wskazać formę podpisu umowy, wygenerować umowę oraz skierowanie; po podpisaniu dokumentów aplikacja przechodzi na kolejny krok (krok5)

    b)  krok 6 w przypadku zaliczenia pracy zawodowej/wolontariat/staż jako praktyki.

    5.     Krok 5 – realizacja praktyk – system oczekuje aż praktyka zostanie zrealizowana, po czym student powinien zaznaczyć, że praktyka została zrealizowana i przejść do kroku Raport.

    6.     Krok 6 to etap na którym niezależnie od rodzaju praktyki należy uzupełnić dane dotyczące czynności wykonywanych w trakcie praktyki, na ich podstawie w kroku 7 wygenerować Raport.

    7.     Krok 7, na którym niezależnie od rodzaju praktyki należy wydrukować raport, dostarczyć do pracodawcy (Organizatora praktyki) w celu jego podpisania, zamieścić skan podpisanego dokumentu, a następnie przejść do oceny pracodawcy (krok 8).

    8.     Krok 8, na którym niezależnie od rodzaju praktyki należy uzupełnić ankietę oceny efektów uczenia się uzyskanych w trakcie studenckiej praktyki zawodowej oraz identyfikacji czynników sprzyjających jej realizacji u danego Organizatora praktyki. Po uzupełnieniu ankiety całość dokumentacji należy przesłać do Opiekuna praktyk w celu jej weryfikacji i zaliczenia praktyk (krok 9).

    9.     Krok 9, na którym niezależnie od rodzaju praktyki Opiekun praktyk potwierdza realizację efektów na podstawie zamieszczonego skanu podpisanego przez Organizatora praktyki (pracodawcę) raportu i potwierdza realizację praktyki. Opiekun praktyk ma możliwość cofnąć dokumenty do poprawy np. w przypadku niewłaściwego opisania efektów uczenia się. W przypadku potwierdzenia realizacji praktyk Opiekun praktyk na kolejnym kroku dokonuje w sposób automatyczny wpisu zaliczenia praktyk do systemu USOS.

    DODATKOWE WYMOGI i UWAGI

    Pieczęć organizatora praktyki: w razie posługiwania się pieczęcią osobową konieczna jest także pieczęć nagłówkowa.

    PRACA W ZESPOLE NIE NALEŻY DO EFEKTU KOMPETENCJI, LECZ UMIEJĘTNOŚCI. 

    Przykładowe czynności w zakresie poszczególnych efektów uczenia się:

    SPOSÓB UZUPEŁNIANIA TABELI W ZAKRESIE EFEKTÓW UCZENIA SIĘ DLA KIERUNKU: PRAWO

    Lp.

    Kategoria

    Efekty uczenia się

    Zadania, czynności wykonywane w trakcie praktyki

    1.

    Wiedza

    Student zna i rozumie w pogłębionym stopniu zasady działania podmiotu wybranego do realizacji praktyki.

    • pozyskanie wiedzy o funkcjonowaniu organizatora praktyk np. kancelarii adwokackiej, sądu itp.
    • pozyskanie wiedzy o przepisach prawa obowiązujących w danym zakresie (skonkretyzować w zależności od miejsca praktyki)
    • pozyskanie wiedzy na temat orzecznictwa mogącego mieć zastosowanie w danym zakresie (skonkretyzować w zależności od miejsca praktyki)
    • pozyskanie wiedzy na temat tez z piśmiennictwa odnoszących się do danego zakresu (skonkretyzować w zależności od miejsca praktyki)
    • rozwijanie wiedzy poprzez uczestniczenie w szkoleniach, kursach (wskazać jakich)

     

    2.

    Umiejętności

    Student potrafi identyfikować i rozwiązywać różne problemy z zakresu działania organizatora praktyk.

    • umiejętność przygotowywania projektów pism procesowych
    • umiejętność przygotowywania projektów opinii prawnych
    • umiejętność przygotowywania projektów umów (w jakim zakresie)
    • umiejętność przygotowywania akt kancelaryjnych
    • umiejętność przygotowywania pracy w zespole (jakim?)
    • umiejętność opracowywania strategii procesowej
    • umiejętność analizy materiału dowodowego
    • umiejętność protokołowania podczas rozpraw
    • umiejętność prowadzenia statystyki spraw, kalendarza zadań i spotkań

     

    3.

    Kompetencje społeczne

    Student jest gotów do wypełniania zadań powierzonych mu przez organizatora praktyk.

    • gotowość do nawiązywania kontaktu z organami administracyjnymi (jakimi?)
    • gotowość do nawiązywania kontaktu z sądami
    • gotowość do prowadzenia spotkań z klientami
    • gotowość do uczestniczenia w rozprawach 
    • gotowość do prowadzenia negocjacji
    • gotowość do samodzielnego podejmowania decyzji
    • gotowość do formułowania samodzielnych opinii prawnych
    • gotowość do krytycznego doboru metody analizy problemu prawnego
    • gotowość do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy

     

    ------------------------------------------------------------------------

    Poniższe informacje dotyczą praktyk rozpoczętych (faktycznie) przed dniem 24 II 2025 r. tj. przed wejściem w życie ZARZĄDZENIA Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z 27 stycznia 2025 roku w sprawie szczegółowej organizacji studenckich praktyk zawodowych

    Proszę o zapoznanie się z poniższymi informacjami:

    1.  Studentów kierunku Prawo obowiązuje Procedura studenckich praktyk zawodowych Instytutu Prawa UEK (załącznik) oraz Zarządzenie Rektora w sprawie praktyk.
    2. Odnośnie obowiązkowych praktyk w sądzie: są one obowiązkowe od roku akademickiego 2022/2023; nie stosuje się do studentów, którzy całość praktyki zrealizowali do dnia 30 września 2022 r.
    3. Praktyka w sądzie to nie praktyka np. na Komisariacie Policji, w Prokuraturze, w Kancelarii Adwokackiej itp (art. 175 Konstytucji RP)
    4. Wzory dokumentów wymaganych do zaliczenia praktyk znajdą Państwo poniżej
    5.  Praktyka na kierunku Prawo powinna trwać 3 tygodnie w każdym semestrze, w którym ma być realizowana (tj. 2 x 3 tygodnie w toku studiów (VIII i IX semestr).  
    6. W przypadku, gdy przy zaliczeniu praktyk za semestr 8 złożono dokumenty potwierdzające odbycie całego, przewidzianego planem studiów wymiaru praktyk (3+3 z czego 3 w sądzie), to dokumenty te mogą być podstawą zaliczenia praktyk także w semestrze IX. W takim przypadku należy przed zakończeniem semestru IX ponownie złożyć wniosek o zaliczenie praktyki (raport) w semestrze IX poparty stosowną dokumentacją.
    7. Procedura nie precyzuje częstotliwości (liczby dni lub godzin, które student powinien faktycznie "przepracować" w czasie praktyki) oraz formy (praca zdalna, praca w biurze) odbywania praktyk  
    8. W dokumentach, w których wymagana jest pieczęć organizatora praktyki konieczne jest posłużenie się pieczęcią firmową (tj. z danymi firmy), a nie jedynie osobistą pieczęcią podpisującego
    9. Na życzenie organizatora praktyki, opiekun praktyk sporządza pismo przewodnie, które oznacza prośbę o przyjęcie studenta na praktykę. Praktykant w tym wypadku przekazuje Opiekunowi praktyk informacje niezbędne do przygotowania pisma przewodniego. 
    10. Student jest uprawniony do odbycia praktyki w semestrach wcześniejszych niż semestr, w którym zgodnie z planem studiów student zobowiązany jest uzyskać jej zaliczenie jednak zaliczenie praktyki udzielane jest w semestrze wynikającym z planu studiów.
    11. Proszę o zapoznanie się z plikiem pn. Wytyczne opiekuna praktyk.