Zespół Programowo-Dydaktyczny Instytutu Polityk Publicznych i Administracji

Miejsce pracy Zespołu Programowo-Dydaktycznego między posiedzeniami.

Ekonomiczna analiza prawa

Celem przedmiotu jest wyposażenie studentów w narzędzia, które pozwolą im wykorzystać zdobywane na uczelni kompetencje z pogranicza nauk prawnych i ekonomii. Ekonomiczna analiza prawa zakłada bowiem badanie prawa z perspektywy ekonomisty - tj. traktowanie prawa jak każdego innego przedmiotu badań, który analizuje się przy wykorzystaniu ekonomicznej metodologii, acz z uwzględnieniem całej jurystycznej złożoności tego obszaru. Pozwala to na skoncentrowanie się na aspektach związanych z efektywnością regulacji. Jest to podejście niezwykle użyteczne, które znajduje zastosowanie w wielu obszarach aktywności zawodowej, a jego popularność wciąż rośnie. 

Nauczenie studentów dobrego wykorzystywania tej optyki pozwala im budować przewagę nad absolwentami kierunków stricte prawniczych i stricte ekonomicznych, którzy nawet będąc specjalistami w swoich obszarach nie potrafią bez podejścia interdyscyplinarnego wykorzystywać dorobku obu tych nauk do dokonywania ocen skutków regulacji, projektowania efektywnych aktów prawnych, czy przewidywania reakcji podmiotów na zmiany w prawie. Istotnym elementem programu są zagadnienia z zakresu teorii wyboru publicznego, ekonomicznej teorii kontraktów, alokacji dóbr, oraz teorii praw własności. 

Wprowadzenie do programu także elementów teorii wyboru publicznego, racjonalnego i społecznego pozwoli zapoznać studentów z innymi obszarami wykorzystania narzędzi ekonomicznych w badaniach społecznych oraz w analizie podejmowania decyzji w różnych sferach życia i działania. Da także możliwość oceny działań nie tylko w przestrzeni normatywnej (jakie regulacje można uznać za „optymalne”), ale także pozytywne (jak i na bazie jakich przyczyn w rzeczywistości prawo jest tworzone i egzekwowane).