Spotkanie 29.05.2024

Spotkanie 29.05.2024

by Kądziołka-Zaręba Agnieszka -
Number of replies: 0

Kochani,

ze względów rodzinnych nie będzie mnie we środę na UEKu, przepraszam i proszę o wykonanie małego zadania.

Przesyłam Wam bajkę ze zbioru bajek i legend braci Grimm, Czerwony Kapturek. Bajka w wersji dla uczących się języka niemieckiego jako j. obcego.

Niemieccy pisarze i uczeni Wilhelm Karl Grimm (1786–1859) i Jacob Ludwig Karl Grimm (1785–1863). Autorzy Baśni braci Grimm.

Obaj bracia byli członkami Akademii Nauk w Berlinie i uczonymi (językoznawcami), o znacznym dorobku. Najwybitniejszym ich dziełem naukowym był Słownik niemiecki (Deutsches Wörterbuch), którego publikację rozpoczęli w 1852 roku. Dzieło to kontynuowane było przez następne pokolenia uczonych niemieckich, a jego ostatni tom ukazał się w 1961 roku.

Najbardziej znanym ich osiągnięciem jest zebranie i opublikowanie baśni, które opracowali na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych. Baśnie braci Grimm stały się klasyką, przetłumaczoną na wiele języków. Bracia Grimmowie zmierzali w nich do odtworzenia najstarszego wzorca motywów baśniowych, stąd charakterystyczne dla opowieści okrucieństwo. Niemniej w świecie tych baśni panowało żelazne prawo moralne – dobro i przezorność zwyciężają niegodziwość.


Proszę, abyście na następny raz umieli ładnie i z uczuciem przeczytać na głos bajkę, tak, jakbyście czytali ją własnym pociechom.

Pozdrawiam 

Agnieszka