po co nam prawo i na czym polega spór o naukowość prawoznawstwa?

po co nam prawo i na czym polega spór o naukowość prawoznawstwa?

par Lenart Julia,
Nombre de réponses : 0

Prawo od wielu lat towarzyszy ludziom w ich codziennym życiu. Tworzone było na wiele sposobów oraz przez różne organy czy też instytucje. Jednak w każdym przypadku, prawodawca tworząc dane przepisy prawne realizował w tym jakiś swój cel. By spróbować wykazać, do czego służy nam prawo, ważne jest  wyróżnienie, jakie pełni ono funkcje. 

Prawo może pełnić funkcję stabilizacyjną.  Oznacza to, że prawo może utrwalić panujący w społeczeństwie porządek. Prawo w tym wypadku wzmacnia również bezpieczeństwo prawne obywateli. 

Kolejną funkcją jaką pełni prawo, jest funkcja ochronna. Funkcja ta polega na ochronie pewnych ważnych spraw uzasadnionych aksjologicznie. Poniekąd funkcja ta łączy się z represyjną i wychowawczą, gdyż za nieprzestrzeganie norm prawnych oraz nieposzanowanie zawartych w nich wartości, podmiotowi prawnymi grożą określone sankcje. Według mnie, jest to jedna z ważniejszych funkcji, ponieważ w sposób realny, zarówno chroni obywateli jak i również jest odpłatą za czyny złe dla przestępcy. Odnosi się do wartości jaką jest sprawiedliwość. Prawo jest potrzebne ze względu na zachowanie określonego porządku w społeczeństwie, prawo stoi na straży najważniejszych wartości, m.in. życia. Prawo wpływa na moralność ludzi, jest w stanie ją również kształtować. Pozwala to ograniczyć skalę przestępczości na danym terytorium.

 

Spór o naukowość prawoznawstwa dotyczy m.in. metody badawczej. Wiedzę o naukach przyrodniczych możemy rozwijać na drodze eksperymentów oraz prawidłowości praw natury. Czy te metody sprawdzą w dziedzinie prawoznawstwa? Możemy wyróżnić dwa modele nauki: pierwszy pozytywistyczny drugi zaś model nauk humanistycznych. W pierwszych przypadku, prawo badanie jest empiryczne, tak jak nauki przyrodnicze. W drugim zaś, badane są również znaczenia faktów oraz pod uwagę są brane wartości, którymi kierują się ludzie.