Na początku warto zadać pytanie, czym jest prawo. Prawo jest systemem norm prawnych, regulujących określone stosunki społeczne, zabezpieczonych możliwością użycia przez państwo środków przymusu. Natomiast mówiąc wprost to jest ono wyznacznikiem wzorców zachowań, które powinny być respektowane przez społeczeństwo oraz wyraźnym określnikiem zasad odpowiedzialności za ich naruszenie. Warto także dodać, że można je podzielić na gałęzie według kryterium którym jest metoda regulacji prawa. W takim bądź razie wyróżniamy trzy podstawowe gałęzie prawa czyli prawo cywilne, administracyjne oraz karne. Jednak przechodząc już do sedna, po co nam prawo samo w sobie i na czym polega spór o naukowość prawoznawstwa?
Prawo jest niezbędnym elementem życia ludzi od bardzo dawna, ponieważ daje ono poczucie bezpieczeństwa, które pozwala nam na rozwój i planowanie życia. Najważniejszą rolę odgrywa tu w mojej opinii kara, która grozi za poszczególne wykroczenia i naruszenia, ponieważ ludzie boją się doświadczenia jej. Daje ona także poczucie równości, gdyż przynajmniej w założeniu, każdy wobec prawa jest równy, bez znaczenia na swój status społeczny, wiarę itp. Gwarantuje ono ponadto sprawiedliwość w kwestii przyrodzonych praw i dóbr człowieka. Wśród nich należy wymienić wolność, życie, posiadanie. Kończąc już tą myśl chciałbym również zauważyć, że prawo jest tak skuteczne, dzięki temu, że wbrew pozorom jest proste i przejrzyste. Tak ja już wyżej wspominałem, jest ono zbiorem obaw ludzkich, które poprzez przedstawienie potencjalnych kar i restrykcji za ich spełnienie, jest w stanie, w miarę skuteczny sposób odstraszać ludzi od zachowań obarczonych sankcjami.
Przechodząc już do drugiego pytania nt. sporu o naukowość prawoznawstwa, jest to niezwykle trudne do stwierdzenia, ponieważ prawoznawstwa zostało stworzone przez człowieka a nie naturalnie przez świat. Wiąże się to z tym, że badając prawo nie mamy pewność czy to co kiedyś wymyślono jest poprawne i czy nie idziemy w złą stronę z naszymi odkryciami. Takie zjawisko prowadzi to niczego innego jak sporów ze względu na przykładowo odmienną interpretację przepisów przez różnych prawników. Taka sytuacja wpływa natomiast na poczucie bezpieczeństwa wśród ludzi, ponieważ ciężko jest się czuć bezpiecznie, gdy część społeczeństwa odpowiedzialna za prawo i jego przestrzeganie nie zgadza się w jego interpretacji.
Podsumowując, prawo jest nam bardzo potrzebne a praktycznie nawet niezbędne, gdyż jest gwarancją bezpieczeństwa i spokoju ludzi. Natomiast spór o naukowość prawoznawstwa toczył się, toczy się i na pewno będzie również trwał w przyszłości, jednakże należy się zastanowić czy nie utknęło ono w martwym punkcie i zamiast kontynuować spór, powinniśmy skupić się rozwoju i doskonaleniu prawa.