8. Załącznik. Studia w języku obcym

Zasady i warunki szczególne odbywania studiów w językach obcych

 

Dział 1. Studia pierwszego i drugiego stopnia w języku obcym – pełny program studiów realizowany w Uniwersytecie

 

I. Studenci polscy i studenci zagraniczni, odbywający studia w języku obcym

1. W Uniwersytecie prowadzone są studia pierwszego i drugiego stopnia w języku obcym.

2. Oferta dydaktyczna dla kandydatów na studia w językach obcych przedstawiana jest w formie „Informatora dla kandydatów na studia” oraz na stronie internetowej Uniwersytetu.

3. Rekrutacja na studia odbywa się zgodnie z właściwą Uchwałą Senatu Uniwersytetu w sprawie warunków i trybu rekrutacji na poszczególne formy i kierunki studiów, ustalanych na dany rok akademicki i podawanych do wiadomości publicznej najpóźniej do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok akademicki, którego dotyczy nabór.

 

II. Studenci zagraniczni, realizujący program studiów zmierzający do uzyskania dyplomu w Uniwersytecie

1. Rekrutacja na studia w Uniwersytecie przeprowadzana jest przez uczelnię macierzystą studenta.

2. Zakres dokumentacji, złożenia której wymaga od studenta Uniwersytet, określa jednostka Uniwersytetu odpowiedzialna za obsługę administracyjną stosownych programów wymiany.

3. Aby otrzymać dyplom Uniwersytetu:

1) w zakresie kierunku studiów innego niż kierunek studiów odbywany w uczelni macierzystej, student musi:

− zaliczyć w Uniwersytecie dwa semestry, w czasie których zobowiązany jest do zaliczenia różnic programowych,

− napisać i obronić pracę dyplomową,

− zrealizować łącznie ustalone na danym kierunku Uniwersytetu minimum punktów ECTS (oznacza to, że w sytuacji gdy student uzyskał niewystarczającą liczbę punktów kredytowych, oprócz przedmiotów obowiązkowych powinien wybrać przedmioty dodatkowe, które – zgodnie z obowiązującymi w Uniwersytecie zasadami – umożliwią mu uzyskanie wymaganego limitu punktów),

2) w zakresie specjalności realizowanej w oparciu o dofinansowanie z projektów międzynarodowych w partnerstwie z uczelniami zagranicznymi, student musi:

− zaliczyć w Uniwersytecie jeden semestr,

− zaliczyć w czasie całego toku studiów w Uniwersytecie i w uczelniach partnerskich obowiązujące na specjalności przedmioty,

− napisać i obronić pracę dyplomową,

− zrealizować łącznie ustalone na danym kierunku Uniwersytetu minimum punktów ECTS.

4. Do średniej ocen uwzględnianej w ocenie na dyplomie wydawanym przez Uniwersytet wliczane są oceny z wszystkich zrealizowanych przez studenta w Uniwersytecie przedmiotów, na zasadach określonych w §48 ust. 1 pkt 1 Regulaminu.

5. Dyplom Uniwersytetu wydawany jest studentowi po ukończeniu studiów w uczelni macierzystej i po dostarczeniu do Uniwersytetu, do COS, uwierzytelnionej kopii dyplomu uczelni macierzystej.

 

Dział 2. Roczne i semestralne studia w języku obcym w Uniwersytecie

 

III. Studenci Uniwersytetu

1. Student, zakwalifikowany przez odpowiednią jednostkę Uniwersytetu do odbycia rocznych lub semestralnych studiów w języku obcym, składa wniosek o uzyskanie zgody Dyrektora instytutu na ISE.

2. Studenci realizujący program w języku obcym w określonym semestrze lub roku mają zaliczone w ramach macierzystego kierunku tylko te przedmioty, które zostaną uznane przez Dyrektora instytutu, jako tzw. zamienniki (są to przedmioty, w przypadku których efekty uczenia się są takie same jak na studiach w języku polskim).

3. Pozostałe, inne niż określone w pkt 2, kursy, zrealizowane w ramach programu w języku obcym, są rozliczane w kolejnych semestrach – po uzyskaniu przez studenta zgody

Dyrektora instytutu na uznanie przedmiotów zrealizowanych w języku obcym w zamian za równoważny przedmiot na macierzystym kierunku.

4. Oceny z przedmiotów, o których mowa w pkt 3, zostają zaliczone po zakończeniu programu, na podstawie protokołów egzaminacyjnych i certyfikatów.

 

IV. Studenci zagraniczni

1. Studenci zagraniczni przyjmowani są na semestralne lub roczne studia w Uniwersytecie, na podstawie: 

1) umów międzyuczelnianych,

2) stypendiów rządowych,

3) programów i projektów międzynarodowych, 4) na indywidualny wniosek studenta.

2. W przypadku programów, o których mowa w pkt 1 ppkt 1,2,3, rekrutacja na studia w Uniwersytecie przeprowadzana jest przez uczelnię macierzystą studenta, o ile umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.

3. W przypadkach, o których mowa w pkt 1 ppkt 4, rekrutację przeprowadza Uniwersytet.

4. Po zakończeniu każdego semestru studiów w Uniwersytecie student otrzymuje transkrypt, zawierający wykaz: uzyskanych ocen, zrealizowanych efektów uczenia się, liczby punktów ECTS, liczby zrealizowanych godzin dydaktycznych z poszczególnych przedmiotów oraz opis obowiązującej w Uniwersytecie skali ocen. W przypadku uzyskania co najmniej 30 ECTS, studentowi dodatkowo wydawany jest certyfikat ukończenia programu w Uniwersytecie, podpisany przez Rektora Uniwersytetu.

 

Dział 3. Studia odbywane przez studentów Uniwersytetu w uczelniach zagranicznych

 

I. Studenci Uniwersytetu odbywający roczne lub semestralne studia w uczelniach zagranicznych

1. Po zakwalifikowaniu się na studia zagraniczne, student może wystąpić do Dyrektora instytutu z wnioskiem o przyznanie ITZ w celu zaliczenia semestru przed wyjazdem za granicę.

2. W celu odbycia studiów zagranicznych, student ubiega się o udzielenie urlopu od zajęć lub o przyznanie ISE, na semestr lub rok, w którym studia zagraniczne mają być realizowane.

3. Odbywając studia za granicą, student powinien wybrać przedmioty pokrewne do kierunku (specjalności) realizowanego w Uniwersytecie. Przedmioty inne niż określone w zdaniu poprzedzającym student może realizować zgodnie z własnymi zainteresowaniami.

4. Student, odbywając studia za granicą, powinien uzyskać 30 punktów ECTS w semestrze, a jeśli w jego programie studiów w Uniwersytecie przewidziane jest seminarium, to liczba punktów ECTS koniecznych do uzyskania w innej uczelni pomniejszona jest o liczbę punktów ECTS przewidzianych za realizację seminarium.

5. W przypadku dużej liczby różnic programowych związanych z koniecznością realizacji przedmiotów kierunkowych lub specjalnościowych w Uniwersytecie, Dyrektor instytutu może wydać zgodę na realizację przedmiotów w uczelni partnerskiej za mniejszą liczbę punktów ECTS, jednakże nie mniej niż 20 ECTS. Pozostałe 10 punktów ECTS student zobowiązany jest uzyskać w Uniwersytecie, w terminie wskazanym przez Dyrektora instytutu.

6. W przypadku wystąpienia nadwyżki punktów za zrealizowane na studiach za granicą przedmioty, Dyrektor instytutu – na podstawie wniosku studenta – może zdecydować o uznaniu przedmiotów w kolejnych semestrach. Możliwość taka istnieje tylko w obrębie jednego cyklu studiów.

7. Tematyka uznawanych w kolejnych semestrach przedmiotów, które przewidziane są w Uniwersytecie jako przedmioty do wyboru, nie musi pokrywać się z tematyką przedmiotów zrealizowanych na studiach za granicą. Uznanie może nastąpić, jeżeli liczba punktów ECTS przyznawanych za przedmiot realizowany na studiach za granicą jest co najmniej równie liczbie punktów ECTS przyznawanych za przedmiot do wyboru przewidziany do realizacji przez studenta w Uniwersytecie.

8. Języki obce realizowane w uczelni zagranicznej zostaną zaliczone studentowi, który:

1) zgodnie z programem studiów obowiązującym w Uniwersytecie ma zrealizować lektoraty na danym roku studiów podczas odbywania stypendium – w takiej sytuacji studentowi zaliczone zostaną maksymalnie dwa języki zrealizowane podczas pobytu za granicą, lub:

2) ukończył lektoraty w Uniwersytecie – w takiej sytuacji studentowi zaliczony zostanie maksymalnie jeden język zrealizowany podczas pobytu za granicą (taki, którego wcześniej nie realizował w Uniwersytecie) lub język stanowiący kontynuację języka na poziomie wyższym niż studiowany w Uniwersytecie.

9. Po powrocie z zagranicy student występuje do Dyrektora instytutu – na zasadach określonych w Regulaminie – z wnioskiem o przeniesienie zrealizowanych za granicą przedmiotów do realizowanego przez studenta programu studiów oraz uznanie uzyskanych zagranicą ocen.

 

II. Studenci Uniwersytetu realizujący program studiów zmierzający do uzyskania dyplomu uczelni partnerskiej

1. Rekrutację na studia na podstawie stosownych umów wymiany studentów prowadzi Uniwersytet.

2. Student wyjeżdża za granicę za zgodą Dyrektora instytutu.

3. W celu monitorowania postępów studenta w nauce przedmiotów obowiązkowych, których nie oferuje uczelnia partnerska, a także postępów w realizowaniu pracy dyplomowej, student zobowiązany jest do kontaktowania się z właściwymi wykładowcami Uniwersytetu i promotorem.

4. Przedmioty dowolnego wyboru realizowane w uczelni partnerskiej traktować należy zgodnie z regulacjami obowiązującymi w tej samej grupie przedmiotów realizowanych w Uniwersytecie.

5. Po ukończeniu studiów w uczelni partnerskiej (w tym obowiązkowych w zależności od programu, praktyk) student zobowiązany jest do złożenia w COS pracy dyplomowej w języku polskim lub – za zgodą promotora – w języku obcym.

6. Dyplom uczelni partnerskiej wydawany jest studentowi po ukończeniu studiów w Uniwersytecie i po dostarczeniu do uczelni partnerskiej, uwierzytelnionej kopii dyplomu Uniwersytetu.