6. Praca i egzamin dyplomowy

Rozdział 6. Praca dyplomowa i egzamin dyplomowy

 

§41. Seminaria dyplomowe 

1. Zasady zapisów na seminaria dyplomowe oraz listy osób uprawnionych do prowadzenia tych seminariów ustala Dyrektor instytutu po zaopiniowaniu przez Radę instytutu.

2. Listy osób uprawnionych do prowadzenia seminarium dyplomowego powinny być opublikowane nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem zajęć w trakcie semestru poprzedzającego semestr, w którym prowadzone będzie dane seminarium.

3. Student ma prawo wyboru promotora pracy dyplomowej, z uwzględnieniem ust. 1. Wyboru promotora student dokonuje w ciągu 1 miesiąca od dnia opublikowania list osób uprawnionych do prowadzenia seminariów.

 

§42. Praca dyplomowa

1. Praca dyplomowa jest samodzielnym opracowaniem określonego zagadnienia naukowego lub praktycznego, albo dokonaniem technicznym, prezentującym ogólną wiedzę i umiejętności studenta związane ze studiami na danym kierunku, poziomie i profilu oraz umiejętności samodzielnego analizowania i wnioskowania. Pracę dyplomową stanowi praca pisemna, opublikowany artykuł lub praca projektowa, w tym projekt i wykonanie programu lub systemu komputerowego oraz praca konstrukcyjna lub technologiczna.

2. Praca dyplomowa może przyjąć jedną z poniższych form:

1) opracowania pisemnego zawierającego prezentację wyników przeprowadzonych prac badawczych (tego typu opracowanie powinno zawierać wskazanie luki badawczej, prezentację celu badań, opis metodyki badawczej oraz dyskusję uzyskanych wyników);

2) opracowania o charakterze wdrożeniowym przedstawiającego założenia stworzonego rozwiązania, jego projekt, proces wdrożenia oraz ocenę uzyskanych rezultatów;

3) samodzielnie przygotowanego artykułu naukowego opublikowanego w uznawanym na mocy przepisów ogólnokrajowych czasopiśmie naukowym (przy czym data opublikowania pracy nie może poprzedzać daty planowanego ukończenia roku akademickiego, w którym student zobowiązany jest do złożenia pracy dyplomowej, o więcej niż 10 miesięcy).

3. Na studiach prowadzonych w języku obcym praca dyplomowa jest przygotowywana w języku, w którym studia były prowadzone. Na studiach prowadzonych w języku polskim, na wniosek studenta, za zgodą Dyrektora instytutu i promotora, praca dyplomowa może zostać przygotowania w języku obcym. 

 

§43. Promotorzy

1. Przewidzianą programem studiów pracę dyplomową student wykonuje pod kierunkiem nauczyciela akademickiego posiadającego co najmniej stopień doktora (promotor).

2. W wyjątkowych przypadkach Dyrektor instytutu może upoważnić do kierowania pracą dyplomową specjalistę spoza Uniwersytetu, legitymującego się co najmniej stopniem doktora.

3. Na uzasadniony wniosek studenta Dyrektor instytutu może wyrazić zgodę na zmianę promotora. Do wniosku student dołącza zgodę promotora dotychczasowego, jak i osoby wskazanej we wniosku o zmianę promotora.

4. W razie dłuższej nieobecności promotora, mogącej mieć wpływ na opóźnienie terminu złożenia pracy dyplomowej przez studenta, Dyrektor instytutu zobowiązany jest wyznaczyć osobę, która przejmie obowiązki promotora lub wydłużyć studentowi okres rozliczeniowy.

 

§44. Złożenie pracy dyplomowej

1. Student kończący studia zobowiązany jest złożyć pracę dyplomową nie później niż do końca sesji poprawkowej ostatniego semestru. Na wniosek właściwego organu samorządu studenckiego, Rektor może ten termin przedłużyć maksymalnie o 2 tygodnie.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Rektor, na wniosek studenta, złożony przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1 zdanie pierwsze, może wyrazić zgodę na przedłużenie terminu złożenia pracy dyplomowej, nie dłużej jednak niż o 2 miesiące.

3. Prowadzący seminarium wyraża zgodę na wprowadzenie pracy dyplomowej do systemu APD.

4. Praca dyplomowa jest uznana za złożoną w terminie po spełnieniu łącznie następujących warunków:

1) zaliczeniu wszystkich zajęć objętych programem studiów, w tym seminarium dyplomowego; 

2) wprowadzeniu przez studenta pisemnej pracy dyplomowej do systemu APD;

3) weryfikacji pisemnej pracy dyplomowej przez promotora z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, potwierdzonej w systemie APD adnotacją „akceptuję”, stanowiącej akceptację ostatecznej wersji pracy dyplomowej. 

5. Zaliczenie seminarium dyplomowego następuje po ostatecznej akceptacji pracy dyplomowej, zgodnie z ust. 4 pkt 3).

 

§45. Recenzenci

1. Recenzentem pracy dyplomowej może być pracownik posiadający co najmniej stopień doktora, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W przypadku, gdy promotorem pracy dyplomowej jest osoba ze stopniem doktora, recenzentem musi być osoba posiadająca stopień doktora habilitowanego.

3. Recenzentem pracy dyplomowej nie może być pracownik tej samej katedry, chyba że jedynie tam zatrudnieni są specjaliści w zakresie obszaru wiedzy, którego dotyczy praca.

4. Recenzentem pracy dyplomowej może być pracownik innej uczelni.

 

§46. Ocena pracy dyplomowej 

1. Oceny pracy dyplomowej dokonuje, w formie pisemnej recenzji, promotor pracy oraz wyznaczony przez Dyrektora instytutu recenzent. 

2. Promotor i recenzent mają obowiązek złożyć recenzję w ciągu 2 tygodni od daty otrzymania pracy dyplomowej do recenzji.

3. Praca dyplomowa oceniana jest przez promotora i recenzenta według skali określonej w §28 ust. 1. Ostateczną ocenę pracy dyplomowej stanowi średnia arytmetyczna ocen wystawionych przez promotora i recenzenta.

4. Jeżeli recenzent oceni pracę dyplomową negatywnie, Dyrektor instytutu wyznacza drugiego recenzenta. W przypadku drugiej recenzji negatywnej student powinien przedstawić poprawioną wersję pracy w terminie 2 tygodni.

5. Recenzje pracy dyplomowej są jawne, z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z przepisów prawa.

6. W razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez studenta czynu polegającego na przypisaniu sobie autorstwa istotnego fragmentu lub innych elementów cudzego utworu, Rektor zleca przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego zgodnie z przepisami o odpowiedzialności dyscyplinarnej studentów.

7. Jeżeli w wyniku postępowania wyjaśniającego zebrany materiał potwierdza popełnienie czynu, o którym mowa w ust. 6, Rektor wstrzymuje postępowanie o nadanie tytułu zawodowego do czasu wydania orzeczenia przez komisję dyscyplinarną oraz składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

 

§47. Egzamin dyplomowy

1. Warunkiem przystąpienia do egzaminu dyplomowego jest:

1) uzyskanie pozytywnych ocen końcowych z wszystkich przedmiotów, zaliczeń praktyk zawodowych oraz seminariów przewidzianych w programie studiów, z zastrzeżeniem różnic wynikających ze studiów odbywanych w trybie ISE;

2) złożenie pracy dyplomowej;

3) uzyskanie pozytywnych ocen pracy dyplomowej – zarówno od promotora, jak i od recenzenta.

2. Przed przystąpieniem do egzaminu dyplomowego student ma prawo zapoznać się z treścią recenzji w systemie APD.

3. Egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie 3 miesięcy od daty złożenia pracy dyplomowej.

4. Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym, odbywającym się przed komisją powołaną przez Dyrektora instytutu. W skład komisji wchodzą: Dyrektor instytutu bądź inny pracownik naukowy wskazany przez Dyrektora instytutu – jako przewodniczący oraz promotor i recenzent pracy – jako członkowie. W uzasadnionych przypadkach recenzenta zastąpić może inny pracownik posiadający co najmniej stopień naukowy doktora.

5. Na studiach prowadzonych w języku obcym egzamin dyplomowy jest przeprowadzany w języku, w którym studia były prowadzone. Na studiach prowadzonych w języku polskim, na wniosek studenta, za zgodą Dyrektora instytutu i promotora, egzamin dyplomowy może zostać przeprowadzony w języku obcym. 

6. Przedmiotem egzaminu dyplomowego jest obrona pracy dyplomowej oraz zagadnienia z zakresu przedmiotów kierunkowych i specjalnościowych.

7. Na wniosek studenta lub promotora, po uzyskaniu zgody Dyrektora instytutu, przeprowadzany jest otwarty egzamin dyplomowy, w którym mogą uczestniczyć i zadawać dodatkowe pytania wszyscy zainteresowani. Wniosek ten powinien być złożony przy składaniu pracy dyplomowej. Termin egzaminu ustala Dyrektor instytutu. Informacja o otwartym egzaminie dyplomowym zamieszczana jest na stronie internetowej Uniwersytetu na 1 tydzień przed jego planowanym terminem.

8. Przy ocenianiu odpowiedzi na pytania w ramach egzaminu dyplomowego stosuje skalę ocen określoną w §28 ust. 1. Ocena końcowa z egzaminu ustalana jest przez obliczenie średniej arytmetycznej, do dwóch miejsc po przecinku, z ocen wystawionych z odpowiedzi na każde pytanie. Jeśli średnia ocen uzyskanych z egzaminu dyplomowego jest niższa od 3,0, oceną końcową z egzaminu jest ocena niedostateczna.

9. W wypadku uzyskania z egzaminu dyplomowego oceny niedostatecznej lub nieusprawiedliwionego nieprzystąpienia do tego egzaminu w ustalonym terminie, Dyrektor instytutu wyznacza drugi termin egzaminu, jako ostateczny. Powtórny egzamin nie może się odbyć wcześniej niż przed upływem miesiąca oraz musi się odbyć nie później niż przed upływem trzech miesięcy od daty pierwszego egzaminu.

10. Niezłożenie egzaminu dyplomowego w drugim terminie powoduje skreślenie z listy studentów.

11. Przebieg egzaminu dyplomowego odnotowywany jest w protokole. Protokół egzaminu dyplomowego zawiera: datę egzaminu, imiona i nazwisko studenta, numer albumu, imiona i nazwiska, podpisy oraz tytuły, stopnie lub tytuły zawodowe członków komisji egzaminacyjnej, treść zadanych pytań i uzyskane oceny, średnią ocen uzyskaną w okresie studiów, tytuł i ocenę pracy dyplomowej, ocenę egzaminu dyplomowego, ostateczny wynik studiów oraz uzyskany tytuł zawodowy. W protokole egzaminu dyplomowego odnotowuje się zakończenie studiów.

12. Ukończenie studiów następuje w dniu złożenia egzaminu dyplomowego z wynikiem pozytywnym.

 

§48. Ustalenie wyniku ukończenia studiów

1. Podstawą obliczenia ostatecznego wyniku ukończenia studiów są:

1) średnia arytmetyczna wszystkich ocen końcowych z przedmiotów realizowanych w całym okresie studiów, z uwzględnieniem ocen niedostatecznych, obliczona z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, z zastrzeżeniem §39 ust. 5 oraz §29 ust. 10;

2) średnia arytmetyczna ocen wystawionych przez promotora i recenzenta, określona zgodnie z §46 ust. 3;

3) ocena z egzaminu dyplomowego, określona zgodnie z §47 ust. 8.

2. Wynik studiów stanowi sumę:

1) 60% oceny, o której mowa w ust. 1 pkt 1;

2) 20% oceny, o której mowa w ust. 1 pkt 2; 

3) 20% oceny, o której mowa w ust. 1 pkt 3.

3. W przypadku, gdy student wznawia studia, przy obliczaniu średniej ocen za okres studiów bierze się pod uwagę zarówno oceny uzyskane w okresie studiów przed wznowieniem, jak i po wznowieniu studiów, z uwzględnieniem ust. 2 pkt 1.

4. W przypadku przeniesienia się studenta w trakcie studiów na inny kierunek (w ramach Uniwersytetu lub z innej uczelni), przy obliczaniu średniej ocen za cały okres studiów bierze się pod uwagę, z uwzględnieniem ust. 2 pkt 1 i zastrzeżeniem ust. 6, oceny uzyskane z przedmiotów:

1) zaliczonych przez studenta w ramach kierunku, na którym poprzednio studiował, jeżeli przedmioty te uwzględnione zostały do zaliczenia semestru (semestrów);

2) zaleconych studentowi do uzupełnienia (w związku z różnicami programowymi); 3) pozostałych, ujętych w programie studiów kierunku, na który student się przeniósł; 4) zajęć przeniesionych i zaliczonych podczas realizacji IPS.

5. W przypadku przeniesienia się studenta z innego kierunku, przy obliczaniu oceny za cały okres studiów nie bierze się pod uwagę zajęć zaliczonych na zasadach potwierdzenia efektów uczenia się.

6. Na dyplomie ukończenia studiów wpisuje się ostateczną ocenę według skali:

1) do 3,49 – dostateczny;

2) od 3,50 do 3,79 – plus dostateczny;

3) od 3,80 do 4,19 – dobry;

4) od 4,20 do 4,49 – plus dobry;

5) od 4,50 do 4,89 – bardzo dobry;

6) od 4,90 do 5,00 – bardzo dobry z wyróżnieniem.

7. Wyrównanie do połowy oceny dotyczy wpisu do dyplomu i protokołu komisji egzaminu dyplomowego. We wszystkich innych dokumentach określa się rzeczywisty wynik studiów, obliczony z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

8. Komisja egzaminacyjna może podwyższyć ocenę, o której mowa w ust. 6, o 0,1 stopnia, jeśli wszystkie oceny otrzymane przez studenta z pracy dyplomowej (ocena promotora i ocena recenzenta) oraz wszystkie oceny uzyskane w ramach egzaminu dyplomowego są co najmniej bardzo dobre.

9. Student, który uzyskał średnią ocen ze studiów poniżej 3,0, bez względu na oceny uzyskane z pracy dyplomowej oraz egzaminu dyplomowego, otrzymuje na dyplomie ocenę dostateczną.

 

§49. Dyplom ukończenia studiów

W terminie 30 dni od dnia ukończenia studiów Uniwersytet sporządza i wydaje absolwentowi dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem do dyplomu oraz dwa ich odpisy, w tym na wniosek studenta złożony do dnia ukończenia studiów odpis dyplomu lub suplementu do dyplomu w języku obcym, zgodnie z zasadami określonymi w art. 77 ust. 2 ustawy.