5. Studia w innej uczelni lub w języku obcym

Rozdział 5. Zasady odbywania studiów przez studentów zakwalifikowanych na studia w innej uczelni oraz zakwalifikowanych na roczny lub semestralny program studiów w języku obcym realizowany w Uniwersytecie

 

§40

1. Student może odbyć część studiów w uczelni krajowej lub zagranicznej w ramach umów bezpośrednich lub projektów edukacyjnych, albo w ramach programu w języku obcym realizowanym w Uniwersytecie, lub też w innej uczelni we własnym zakresie.

2. Student zakwalifikowany na studia w innej uczelni (delegowany przez Uniwersytet lub organizacje studenckie w nim działające) albo na program w języku obcym, występuje w terminie 14 dni od zakwalifikowania do Dyrektora instytutu z wnioskiem o wyrażenie zgody na uczestnictwo w nich, zgody na ISE oraz – w uzasadnionym przypadku – zgody na zmianę okresu rozliczeniowego, a także przedstawia Dyrektorowi instytutu do zatwierdzenia proponowany program studiów na dany semestr lub rok zapisany w dokumencie „Porozumienie o programie studiów” (Learning agreement). Student, który planuje odbywać studia w innej uczelni we własnym zakresie, zobowiązany jest dodatkowo przedstawić dokument stwierdzający, że uczelnia, w której będzie studiował, posiada uprawnienia uczelni w rozumieniu ustawy.

3. W przypadku działania w Uniwersytecie koordynatora ds. wyjazdów zagranicznych, „Porozumienie o programie studiów” jest z nim konsultowane i przez niego opiniowane przed przedstawieniem dokumentu do zatwierdzenia Dyrektorowi instytutu.

4. W przypadku istnienia różnic programowych, Dyrektor instytutu określa je w „Porozumieniu o programie studiów” wraz z terminem uzupełnienia.

5. Student zobowiązany jest do przedstawienia dokumentów uzyskanych w trakcie studiów zagranicznych lub krajowych, potwierdzających zaliczenie określonych przedmiotów, z uzyskanymi ocenami, oraz dokładny opis każdego przedmiotu z efektami uczenia się, przygotowany w języku polskim i języku studiowania za granicą. Student dostarcza dokumenty te do COS wraz z przeliczeniem ocen na skalę stosowaną w Uniwersytecie. 

6. W przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 5, nie zawierają wskazania liczby punktów ECTS, muszą zawierać wskazanie liczby godzin dydaktycznych każdego ze zrealizowanych przedmiotów.

7. Przeliczenia ocen dokonuje jednostka organizacyjna Uniwersytetu właściwa do spraw wymiany zagranicznej studentów. Przeliczenia punktów ECTS ze zrealizowanych godzin na zajęciach – w sytuacji, o której mowa jest w ust. 6 – dokonuje Dyrektor instytutu. Zgodę na przeniesienie zrealizowanych efektów uczenia się, wraz z punktami ECTS i uznanie ocen wyraża Dyrektor instytutu.

8. Jeśli po rozpoczęciu studiów w innej uczelni realizowany program studiów odbiega od zatwierdzonego w „Porozumieniu o programie studiów”, student zobowiązany jest niezwłocznie poinformować o tym podmiot pełniący funkcję koordynatora wyjazdu zagranicznego w celu dokonania i zatwierdzenia zmian oraz określenia różnic programowych i terminu ich realizacji. Zmiany w „Porozumieniu o programie studiów” zatwierdza Dyrektor instytutu.

9. Jeżeli po powrocie z innej uczelni, w kolejnych semestrach – zgodnie z programem studiów obowiązującym dla danego kierunku – występuje przedmiot zrealizowany przez studenta uprzednio i uznany przez Dyrektora instytutu do zaliczenia wcześniejszego semestru, student zobligowany jest do zaliczenia innego przedmiotu, wyznaczonego przez Dyrektora instytutu, w celu uzyskania niezbędnej do zaliczenia semestru lub roku liczby punktów ECTS. Student może wnioskować o wyznaczenie przedmiotu zgodnego z jego zainteresowaniami.

10. Studenta, który nie zrealizował w okresie studiów w innej uczelni lub w ramach programu studiów w języku obcym w Uniwersytecie wymagań określonych w „Porozumieniu o programie studiów” niezbędnych do zaliczenia semestru lub roku studiów, obejmuje postępowanie określone odpowiednio w §36–§39.

11. Szczegółowe zasady realizacji wyjazdów studentów Uniwersytetu określają odrębne przepisy, wynikające z realizacji programów wymiany.