4. Zaliczenia przedmiotów i semestrów

Rozdział 4. Zasady uzyskiwania zaliczeń przedmiotów i semestrów

 

§28. Zasady oceniania

1. Przy ocenianiu osiągniętych przez studenta efektów uczenia się, stosowane są następujące oceny:

1) bardzo dobry (5,0);

2) dobry plus (4,5);

3) dobry (4,0);

4) dostateczny plus (3,5); 

5) dostateczny (3,0); 

6) niedostateczny (2,0).

2. Studenci powtarzający przedmiot uzyskują oceny określone w ust. 1 na takich samych zasadach jak studenci realizujący przedmiot po raz pierwszy.

3. Postępy w kształceniu związane z realizacją jednego przedmiotu są odzwierciedlane za pomocą:

1) oceny bieżących osiągnięć – oceny zaliczenia;

2) oceny z egzaminu – jeśli egzamin przewidziany jest w programie studiów;

3) oceny końcowej – wpisywanej do dokumentacji przebiegu studiów.

4. Sposób obliczania oceny bieżących osiągnięć określa karta przedmiotu.

5. Ocena końcowa z przedmiotu uwzględnia ocenę bieżących osiągnięć oraz ocenę z egzaminu. Pozytywna ocena końcowa może być wystawiona pod warunkiem, że obie te oceny są pozytywne. Sposób jej obliczania określa karta przedmiotu.

6. Jeżeli zajęcia z danego przedmiotu prowadzone są przez dwóch lub więcej nauczycieli akademickich, wystawienia oceny końcowej dokonuje pracownik wyznaczony przed rozpoczęciem zajęć z przedmiotu przez kierownika katedry jako osoba odpowiedzialna za przedmiot. Osoba ta podawana jest do wiadomości studentów na pierwszych zajęciach z przedmiotu.

7. Oceny bieżących osiągnięć, oceny z egzaminów oraz oceny końcowe podawane są do wiadomości studentów według numerów albumów, w następujący sposób:

1) podczas zajęć lub konsultacji lub

2) za pośrednictwem uczelnianej poczty elektronicznej lub

3) za pośrednictwem innych komunikatorów przekazu elektronicznego funkcjonujących w Uniwersytecie. 

8. Student po uzyskaniu oceny ma prawo wglądu do własnych prac. Oceny końcowe podawane są do wiadomości studenta przy wykorzystaniu elektronicznego systemu obsługi studentów w terminie 7 dni od zakończenia sesji poprawkowej.

9. Egzaminator informuje studentów o ocenie z egzaminu w ciągu 7 dni od jego przeprowadzenia. Prowadzący zajęcia informuje o ocenach z zaliczeń studenta w ciągu 7 dni od przeprowadzenia danej formy sprawdzenia osiągnięć studenta. W przypadku egzaminu ustnego egzaminator informuje studenta o ocenie z egzaminu niezwłocznie po zakończeniu egzaminu z danym studentem. Starosta grupy ma prawo poinformowania Dyrektora instytutu o każdym przypadku niewywiązania się egzaminatora lub prowadzącego zajęcia z powyższego obowiązku.

 

§29. Egzaminy 

1. Jeśli w ramach przedmiotu przewidziany jest egzamin, student ma obowiązek zdania go w sesji egzaminacyjnej, w wyznaczonym terminie (I termin). Studentowi, który nie zdał egzaminu w I terminie, przysługuje jeden termin poprawkowy egzaminu (II termin) w sesji poprawkowej. Pozytywna ocena bieżących osiągnięć musi zostać uzyskana najpóźniej do końca trwania zajęć w semestrze.

2. Nieusprawiedliwiona nieobecność studenta na określonym terminie egzaminu jest równoważna z utratą terminu.

3. Fakt niezaliczenia egzaminu w I terminie obligatoryjnie uwzględniany jest w ocenie końcowej z przedmiotu na zasadach ustalonych przez pracownika odpowiedzialnego za przedmiot i określonych w karcie przedmiotu. Uzyskanie oceny pozytywnej w II terminie egzaminu skutkuje jego pozytywnym zaliczeniem.

4. Student ma obowiązek niezwłocznie poinformować pracownika prowadzącego przedmiot o braku udziału i jego przyczynach w wyznaczonych terminach zaliczeń i egzaminów. W celu usprawiedliwienia nieobecności student ma obowiązek przedstawić dokumenty uzasadniające nieobecność w terminie do siedmiu dni od terminu zaliczenia lub egzaminu. Decyzję o usprawiedliwieniu nieobecności podejmuje pracownik odpowiedzialny za przedmiot. Od decyzji tej studentowi przysługuje prawo odwołania się do Dyrektora instytutu.

5. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na zaliczeniu lub egzaminie student zachowuje prawo do ponownego przystąpienia do zaliczenia lub egzaminu, z zachowaniem terminu. W sytuacji upływu terminu zakończenia sesji poprawkowej student w celu uzyskania oceny końcowej musi uzyskać zgodę Dyrektora instytutu na wydłużenie okresu rozliczeniowego.

6. Seminaria dyplomowe, szkolenie bhp i szkolenie biblioteczne oraz praktyki zawodowe, a także semestry nauki języka obcego, inne niż wskazane w ust. 7 są zaliczane bez oceny (co w dokumentach potwierdzających przebieg kształcenia odnotowane jest odpowiednio wpisami „zal.” w przypadku osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się lub „nzal.” – braku osiągnięcia dostatecznego poziomu efektów uczenia się), chyba, że program studiów dla danego kierunku stanowi inaczej. „Zal.” i „nzal.” nie mają odpowiednika w skali ocen i nie są uwzględniane przy obliczaniu średniej oceny ze studiów.

7. Student, na podstawie osiągnięć rocznych, otrzymuje ocenę z języka obcego po II, IV i ostatnim semestrze nauki języka, jeśli program studiów przewiduje w danym semestrze naukę języka obcego.

8. Student, który nie osiągnął przewidzianych w ramach przedmiotu efektów uczenia się otrzymuje ocenę niedostateczną.

9. Szczegółowe efekty uczenia się oraz zasady uzyskania zaliczenia z przedmiotu prowadzący przedmiot przedstawia na pierwszych zajęciach w semestrze, w oparciu o kartę przedmiotu.

10. Na koniec semestru wyliczana jest średnia arytmetyczna z ocen końcowych z zaliczonych przedmiotów. W przypadku, o którym mowa w §38 ust. 1 do średniej ocen wlicza się wyłącznie średnią wszystkich ocen uzyskaną w ramach powtarzania danego przedmiotu.

 

§30. Uznawanie przedmiotów 

1. Jeśli student studiuje lub studiował inny kierunek studiów, przedmiot zaliczony na nim może być uznany do zaliczenia semestru studiów w zamian za przedmiot z macierzystego kierunku, wraz z przeniesieniem punktów ECTS – przypisuje się taką liczbę punktów ECTS, jaka jest przypisana efektom uczenia się uzyskiwanym w wyniku realizacji odpowiedniego przedmiotu na kierunku macierzystym. Przedmiot ten musi jednak zapewniać realizację efektów uczenia się przewidzianych programem studiów dla przedmiotu macierzystego. Jednocześnie przedmioty muszą odpowiadać sobie zawartymi w nich treściami. Uznaniu do zaliczenia nie podlegają przedmioty z różnych poziomów i profili studiów.

2. Rozstrzygnięcie w zakresie, o którym mowa w ust. 1, podejmuje Dyrektor instytutu na wniosek studenta złożony nie później niż 2 tygodnie od rozpoczęcia semestru, w którym realizowany jest przedmiot. 

3. Studentowi przenoszącemu zajęcia zaliczone w uczelni innej niż macierzysta, w tym zagranicznej, przypisuje się taką liczbę punktów ECTS, jaka jest przypisana efektom uczenia się uzyskiwanym w wyniku realizacji odpowiednich zajęć i praktyk na kierunku macierzystym. Przeniesieniu nie podlegają przedmioty z różnych poziomów i profili studiów.

4. Studenci, którzy zostali przyjęci na studia na podstawie najlepszych wyników uzyskanych poprzez potwierdzenie efektów uczenia się, mają prawo do zaliczenia odpowiadających tym efektom przedmiotów na oceny uzyskane podczas potwierdzenia efektów uczenia się. Zgodę na zaliczenie przedmiotu wyraża Dyrektor instytutu na podstawie wniosku studenta złożonego przed rozpoczęciem pierwszego semestru studiów wraz z zaświadczeniem o potwierdzonych efektach uczenia się. Student ubiegający się o zaliczenie efektów uczenia się może mieć zaliczone nie więcej niż 50% punktów ECTS przypisanych do zajęć objętych programem studiów.

5. Student uczestniczący w pracach badawczych lub wdrożeniowych może być zwolniony z udziału w niektórych zajęciach z przedmiotu, z którym tematycznie związana jest realizowana praca. Zgodę w tym zakresie wyraża Dyrektor instytutu na zasadach udzielenia ITZ, na podstawie opinii osoby kierującej pracami badawczymi i pracownika odpowiedzialnego za przedmiot.

6. Na wniosek studenta COS wydaje potwierdzony wydruk z dokumentacji przebiegu studiów.

 

§31. Egzamin komisyjny

1. Student, który nie zgadza się z uzyskaną oceną końcową z przedmiotu i zgłasza uzasadnione zastrzeżenia co do bezstronności nauczyciela, który go oceniał lub co do formy, przebiegu egzaminu lub zaliczenia lub co do sposobu ustalenia oceny końcowej z przedmiotu, ma prawo przystąpienia do egzaminu komisyjnego, składając w ciągu 1 tygodnia od daty uzyskania oceny końcowej wniosek do Dyrektora instytutu.

2. Egzamin komisyjny odbywa się przed komisją złożoną z Dyrektora instytutu albo jego zastępcy, jako przewodniczącego komisji, wyznaczonego przez Dyrektora instytutu egzaminatora przeprowadzającego egzamin komisyjny, egzaminatora przeprowadzającego egzamin, do którego zgłoszone zostały zastrzeżenia lub pracownika odpowiedzialnego za przedmiot.

3. Na wniosek studenta w egzaminie komisyjnym uczestniczyć może przedstawiciel samorządu studenckiego, opiekun roku lub inny wskazany przez studenta obserwator, z prawem wyrażania opinii o przebiegu egzaminu komisyjnego.

4. Formę przeprowadzenia egzaminu komisyjnego ustala przewodniczący komisji.

5. Egzamin komisyjny powinien odbyć się nie wcześniej niż 3 dni i nie później niż w terminie 1 tygodnia od daty rozpatrzenia wniosku.

6. W przypadku rozbieżności opinii członków komisji przeprowadzającej egzamin komisyjny, ostateczną ocenę ustala przewodniczący.

7. Z przeprowadzenia egzaminu komisyjnego sporządza się protokół, który przewodniczący komisji dostarcza niezwłocznie do COS.

 

§32. Praktyki zawodowe 

1. Przewidziane w programie studiów praktyki zawodowe powinny odpowiadać realizowanemu przez studenta kierunkowi studiów i podlegają zaliczeniu.

2. Program studiów określa termin realizacji oraz czas trwania praktyk zawodowych oraz liczbę punktów ECTS związanych z ich odbyciem i zaliczeniem.

3. Praktyki zawodowe służą:

1) poszerzeniu wiedzy zdobytej na studiach i rozwijaniu umiejętności jej wykorzystania,

2) przygotowaniu studenta do pracy zawodowej, w tym do samodzielności i odpowiedzialności za powierzone mu zadania;

3) kształtowaniu umiejętności niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej;

4) pogłębianiu wiedzy o poszczególnych branżach gospodarki;

5) poznaniu organizacji i mechanizmów funkcjonowania podmiotów gospodarczych oraz innych instytucji, administracji rządowej, samorządowej, itp.

4. Szczegółowe cele praktyk zawodowych określają karty przedmiotu.

5. Na studiach o profilu ogólnoakademickim praktyka zawodowa odbywa się w wybranym przez studenta podmiocie gospodarczym lub innym podmiocie, w kraju lub za granicą, którego profil działania umożliwia studentowi zrealizowanie założonych efektów uczenia się. Na studiach o profilu praktycznym miejsce odbycia praktyki zawodowej wskazuje Uniwersytet. 

6. W uzasadnionym przypadku student może wystąpić z wnioskiem do opiekuna praktyk o zmianę jej miejsca wskazując swoją propozycję podmiotu gospodarczego lub instytucji, w której odbędzie praktykę zawodową.

7. W celu wyboru miejsca praktyki zawodowej student może skorzystać z ofert praktyk przedstawionych w bazie dostępnej na stronie internetowej Akademickiego Centrum Karier.

8. Merytoryczny nadzór nad odbywanymi przez studentów praktykami zawodowymi w ramach danego kierunku sprawują opiekunowie praktyk (tj. nauczyciele akademiccy wyznaczeni przez Dyrektora instytutu) oraz przedstawiciele podmiotów, w których praktyki zawodowe są realizowane na podstawie umowy z Uniwersytetem. Informację o wyznaczonych opiekunach praktyk zawodowych na dany rok akademicki podaje się do wiadomości na początku każdego roku akademickiego, na stronie internetowej COS.

9. Zaliczenia praktyki zawodowej dokonuje opiekun praktyk na podstawie raportu przebiegu, zatwierdzonego przez podmiot przyjmujący studenta na praktykę zawodową.

10. Do obowiązków opiekuna praktyki zawodowej należy:

1) akceptacja wybranego przez studenta podmiotu gospodarczego lub instytucji jako miejsca praktyki zawodowej, a w przypadku studentów studiów o profilu praktycznym – wskazanie miejsca praktyki zawodowej;

2) zatwierdzenie programu praktyki zawodowej, uzgodnionego pomiędzy stronami umowy o ich organizację, w wyłączeniem sytuacji, o której mowa w ust. 13;

3) rozliczenie studenta z realizacji programu praktyki zawodowej i podjęcie decyzji o zaliczeniu lub jego braku;

4) dokonanie odpowiedniego wpisu do elektronicznego systemu obsługi studiów;

5) utworzenie protokołu z zaliczeniem przy wykorzystaniu elektronicznego systemu obsługi studiów i przekazanie go do COS;

6) w razie potrzeby pomoc w wyborze miejsca praktyki zawodowej objętego ofertą Uniwersytetu.

11. Student zobowiązany jest do zrealizowania praktyki zawodowej zgodnie z ustalonym programem, a ponadto do:

1) przestrzegania zasad odbywania praktyk zawodowych określonych przez Uniwersytet;

2) przestrzegania ustalonego przez organizatora praktyki zawodowej porządku i dyscypliny pracy, przestrzegania zasad BHP i ochrony przeciwpożarowej; 

3) przestrzegania zasad zachowania tajemnicy służbowej i państwowej oraz ochrony poufności danych w zakresie określonym przez organizatora praktyki zawodowej.

12. Praktyki zawodowe powinny odbywać się najpóźniej w terminach wyznaczonych programem studiów. Odbywanie praktyki zawodowej nie stanowi okoliczności usprawiedliwiającej niewykonywanie innych obowiązków wynikających z Regulaminu i programu studiów obowiązujących studenta. Praktyki zawodowe odbywają się w czasie wolnym od innych zajęć objętych programem studiów obowiązującym studenta.

13. Na wniosek studenta, opiekun praktyki może zaliczyć na poczet praktyki zawodowej czynności wykonywane przez studenta w ramach zatrudnienia, stażu lub wolontariatu, zgodnych z profilem praktyk zawodowych określonym w programie studiów, jeżeli umożliwiły one uzyskanie efektów uczenia się określonych w programie dla praktyk zawodowych. Przez zatrudnienie rozumie się wykonywanie czynności na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, a także prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

14. O zaliczeniu lub niezaliczeniu praktyki zawodowej rozstrzyga opiekun praktyki. Od rozstrzygnięcia opiekuna służy odwołanie do Dyrektora instytutu.

15. Niezaliczenie praktyki zawodowej z winy studenta jest równoznaczne z niezaliczeniem przedmiotu.

16. Na uzasadniony wniosek studenta, który z przyczyn niezawinionych nie zaliczył praktyki zawodowej, możliwe jest uzyskanie zgody Dyrektora instytutu na odbycie praktyki zawodowej w innym terminie, nie kolidującym z zajęciami wynikającymi z programu studiów.

17. Szczegółowe zasady realizacji praktyk zawodowych określa Rektor, w drodze odrębnego zarządzenia.

 

§33. Harmonogram egzaminów

1. W ciągu 1 miesiąca od rozpoczęcia zajęć z danego przedmiotu starosta roku lub grupy, w porozumieniu z egzaminatorem, przygotowuje harmonogram egzaminów. W harmonogramie tym dla każdego przedmiotu kończącego się egzaminem podaje się dwa terminy egzaminu: termin pierwszy (I termin w sesji egzaminacyjnej), termin poprawkowy (II termin w sesji poprawkowej).

2. W sytuacji, gdy w terminie wskazanym w ust. 1, nie zostaną ustalone daty egzaminów, starosta grupy lub roku ma prawo wnioskować o wyznaczenie tych terminów do Dyrektora instytutu.

3. Egzaminator może, w porozumieniu ze studentami, zmienić termin egzaminu ustalony wcześniej zgodnie z ust. 1, z zachowaniem zasady, że termin ten przypadać musi w sesji. Egzaminator nie ma możliwości zmiany terminu ustalonego w trybie określonym w ust. 2.

4. Egzaminator może również – w porozumieniu ze studentami – przeprowadzić egzamin przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej, pod warunkiem, że odbyły się wszystkie zajęcia z przedmiotu objętego egzaminem (warunek ten nie dotyczy studentów studiujących według IPS lub ITZ) i studenci zrealizowali wymagania dopuszczające ich do egzaminu.

 

§34. Warunki zaliczenia semestru i roku

1. Warunkiem zaliczenia semestru lub roku studiów jest spełnienie wszystkich wymagań objętych programem studiów dla danego okresu rozliczeniowego oraz terminowe zaliczenie wszystkich przedmiotów, tj. do końca sesji poprawkowej.

2. Zaliczenia semestru i roku oraz wpisu na kolejny semestr i rok dokonuje Dyrektor instytutu.

 

§35. Usprawiedliwienie nieobecności 

1. Warunkiem usprawiedliwienia nieobecności studenta na zajęciach jest przedłożenie prowadzącemu zajęcia do wglądu, w ciągu 7 dni od pierwszego dnia nieobecności, zaświadczenia lekarskiego lub innego wiarygodnego dokumentu, z którego jednoznacznie wynika, że student nie mógł uczestniczyć w zajęciach w danym dniu. Obowiązek ten nie dotyczy studentów posiadających zgodę na ITZ.

2. Prowadzący zajęcia określa sposób i termin uzupełnienia zaległości spowodowanych nieobecnością.

3. Nieobecności podczas praktyk zawodowych student usprawiedliwia najpóźniej z chwilą złożenia dokumentów potwierdzających realizację tych praktyk, poprzez przedłożenie opiekunowi praktyk do wglądu zaświadczenia lekarskiego lub innego wiarygodnego dokumentu, z którego jednoznacznie wynika, że student nie mógł uczestniczyć w praktykach zawodowych w danym dniu.

4. Prowadzący zajęcia, mając na uwadze konieczność uzyskania wszystkich zakładanych efektów uczenia się, określa w karcie przedmiotu zasady dotyczące wymaganych obecności studentów na zajęciach, w tym nieobecności, z powodu których student nie podlega klasyfikowaniu. 

 

§36. Skreślenie z listy studentów

1. Student skreślany jest z listy studentów w przypadkach:

1) niepodjęcia studiów; 

2) rezygnacji ze studiów;

3) ukarania studenta karą dyscyplinarną wydalenia z Uniwersytetu; 4) niezłożenia w terminie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego.

2. Niepodjęcie studiów stwierdza się w przypadku:

1) niezłożenia ślubowania w terminie 1 miesiąca od rozpoczęcia semestru;

2) nieprzystąpienia do realizacji zajęć w terminie 1 miesiąca od dnia rozpoczęcia zajęć; 3) niezawiadomienia Dyrektora instytutu o podjęciu zajęć lub niewystąpienie o wpis na kolejny rok studiów po urlopie od zajęć.

3. Rezygnacja ze studiów powinna być złożona przez studenta w formie pisemnego oświadczenia. Za datę rezygnacji uważa się datę złożenia pisma w COS, o ile z treści pisma nie wynika data późniejsza. 

4. Student może zostać skreślony z listy studentów w przypadkach:

1) stwierdzenia braku udziału w obowiązkowych zajęciach;

2) stwierdzenia braku postępów w nauce;

3) nieuzyskania zaliczenia semestru lub roku w określonym terminie; 4) niewniesienia w terminie opłat związanych z odbywaniem studiów.

5. Brak udziału w obowiązkowych zajęciach stanowi przesłankę skreślenia studenta z listy studentów w sytuacji gdy nieobecność studenta nie została usprawiedliwiona w sposób określony w Regulaminie.

6. Za brak postępów w nauce uznaje się w szczególności:

1) niezaliczenie semestru spowodowane niezaliczeniem co najmniej jednego przedmiotu;

2) powtórne niezaliczenie tego samego przedmiotu, w przypadku jego powtarzania; 3) powtórne niezaliczenie semestru, w przypadku jego powtarzania.

7. Skreślenie z listy studentów następuje w drodze decyzji administracyjnej Rektora.

  

§37. Niezaliczenie semestru lub roku 

1. W stosunku do studenta, który nie zaliczył semestru lub roku studiów, na wniosek studenta Dyrektor instytutu podejmuje decyzję o:

1) wpisie warunkowym na kolejny semestr, z powtarzaniem przedmiotu lub przedmiotów, albo 

2) zezwoleniu na powtarzanie semestru lub roku studiów. 

2. Nieuzyskanie zgody, o której mowa w ust. 1 skutkuje skreśleniem studenta z listy studentów. 

 

§38. Wpis warunkowy 

1. Student, który nie uzyskał pozytywnej oceny końcowej z przedmiotu objętego programem studiów w danym toku studiów (w tym praktyki zawodowej), może ubiegać się o wpis warunkowy na kolejny semestr z jednoczesnym powtarzaniem przedmiotu lub przedmiotów.

2. Wniosek o wpis warunkowy powinien być złożony nie później niż w terminie 1 tygodnia od dnia zakończenia sesji poprawkowej. 

3. W trakcie studiów I stopnia student może powtarzać maksymalnie 3 przedmioty, w trakcie studiów II stopnia maksymalnie 2 przedmioty, a w trakcie jednolitych studiów magisterskich 5 przedmiotów. Student może powtarzać więcej niż jeden przedmiot w danym semestrze z tym, że w przypadku jednolitych studiów magisterskich student nie może powtarzać więcej niż 3 przedmiotów w danym semestrze. Nie uwzględnia się powtarzania przedmiotu w sytuacji, o której mowa jest w §39 ust. 5. 

4. Dyrektor instytutu określa warunki, sposób i termin uzupełnienia efektów uczenia się.

5. Powtarzanie przedmiotu nie dotyczy zajęć realizowanych w ramach ostatniego semestru. W takiej sytuacji Dyrektor instytutu, na wniosek studenta, może podjąć decyzję o powtarzaniu semestru lub roku.

6. W razie niezaliczenia powtarzanego przedmiotu student może ubiegać się wyłącznie o powtórzenie semestru lub roku, na którym przedmiot ten występuje w programie studiów.

7. W razie wznowienia studiów liczba możliwych powtórzeń przedmiotów nie zmienia się w ramach studiów na danym stopniu, biorąc pod uwagę również sytuację zmiany kierunku lub specjalności. 

 

§39. Powtarzanie semestru lub roku

1. W trakcie studiów student może powtarzać maksymalnie raz semestr albo rok studiów.

2. Wniosek o powtarzanie semestru powinien zostać złożony w terminie 1 tygodnia od dnia zakończenia sesji poprawkowej.

3. Student, który powtarza semestr albo rok studiów, jest zobowiązany zaliczyć przedmioty przewidziane w obowiązującym dla danego cyklu kształcenia programie studiów, a jeśli występują różnice w zrealizowanych przez studenta w semestrach poprzednich przedmiotach, w stosunku do obowiązującego programu studiów – również z przedmiotów, z których nie zrealizował efektów uczenia się. Dyrektor instytutu określa warunki, sposób i termin ich uzupełnienia.

4. Studentowi powtarzającemu semestr lub rok studiów Dyrektor instytutu zalicza wszystkie zaliczone uprzednio przedmioty, z zastrzeżeniem ust. 5–6.

5. W sytuacji jeśli student, powtarzający semestr albo rok studiów, powtarzał ten sam przedmiot z powodu zmiany jego efektów uczenia się, przy obliczaniu średniej ocen ze studiów uwzględnia się ocenę końcową uzyskaną podczas powtarzania przedmiotu.

6. W razie wznowienia studiów liczba możliwych powtórzeń semestrów nie zmienia się w ramach studiów na danym stopniu, biorąc pod uwagę również sytuację zmiany kierunku lub specjalności.

7. Student powtarzający semestr zachowuje uprawnienia studenckie.

8. Nie jest możliwe powtarzanie ostatniego semestru studiów. W takim przypadku student może kontynuować kształcenie wyłącznie w trybie wznowienia studiów, na zasadach określonych w Regulaminie.