3. Prawa i obowiązki studenta

Rozdział 3. Prawa i obowiązki studenta

 

§20. Podstawowe prawa studenta

1. Student ma prawo do:

1) poszanowania swojej godności przez każdego członka społeczności akademickiej,

2) zdobywania wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych, uczestnicząc w zajęciach i korzystając z pomieszczeń dydaktycznych, urządzeń i środków technicznych Uniwersytetu oraz pomocy i wiedzy nauczycieli akademickich i pracowników administracji Uniwersytetu;

3) uczestniczenia w pracach studenckich kół naukowych, organizacji studenckich i zespołów naukowych;

4) rozwijania zainteresowań kulturalnych, turystycznych i sportowych w istniejących lub tworzonych, zgodnie z ustawą, kołach i organizacjach studenckich oraz korzystania w tym celu z wyposażenia i środków Uniwersytetu;

5) uczestniczenia w podejmowaniu decyzji przez organy kolegialne Uniwersytetu za pośrednictwem swoich przedstawicieli, zgodnie z obowiązującymi przepisami;

6) udziału w zapewnianiu i doskonaleniu jakości kształcenia, w tym do rzetelnego wyrażania opinii o programach studiów oraz do oceniania zajęć;

7) usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach, praktykach zawodowych, zaliczeniach i egzaminach na zasadach określonych w Regulaminie;

8) otrzymywania pomocy materialnej i korzystania z zakwaterowania w domu akademickim, na zasadach określonych odrębnym regulaminem;

9) uczestnictwa w zajęciach nieobjętych programem studiów, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, po uzyskaniu zgody Dyrektora instytutu - zasady odpłatności regulują odrębne przepisy;

10) zgłaszania niewywiązywania się z przestrzegania zapisów Regulaminu przez prowadzących zajęcia.

2. Student może odbywać część swoich studiów w innej uczelni w kraju lub za granicą, na zasadach określonych w Załączniku nr 1 do Regulaminu.

 

§21. Podstawowe obowiązki studenta

1. Do podstawowych obowiązków studenta należy:

1) zdobywanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych;

2) postępowanie zgodne z treścią ślubowania;

3) przestrzeganie postanowień Regulaminu i Kodeksu Etyki Studenta Uniwersytetu oraz innych obowiązujących w Uniwersytecie przepisów;

4) dbanie o godność studenta, dobre imię Uniwersytetu;

5) poszanowanie mienia Uniwersytetu;

6) przestrzeganie zasad współżycia społecznego i okazywanie szacunku pracownikom Uniwersytetu;

7) uczestniczenie w zajęciach, praktykach zawodowych oraz spełnianie innych wymogów przewidzianych w programie studiów; 

8) stosowanie się do ustnych lub pisemnych poleceń prowadzących zajęcia dotyczących zasad uczestnictwa w zajęciach i odbywania zaliczeń i egzaminów (np. w zakresie używania pomocy naukowych, korzystania z urządzeń elektronicznych itp.);

9) terminowe uzyskiwanie zaliczeń i składanie egzaminów oraz rozliczanie się z kolejnych etapów studiów;

10) terminowe regulowanie zobowiązań finansowych wobec Uniwersytetu, w tym w szczególności terminowe wnoszenie opłat naliczanych przez Uniwersytet zgodnie z odrębnymi przepisami;

11) niezwłoczne, pisemne powiadamianie Uniwersytetu o zmianie stanu cywilnego, nazwiska, adresu zameldowania i zamieszkania i numeru telefonu kontaktowego;

12) terminowe dokonywanie zapisów na przedmioty do wyboru, specjalności oraz do grup seminaryjnych.

2. Za naruszenie przepisów obowiązujących w Uniwersytecie oraz za czyny uchybiające godności studenta, student ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną. Student ukarany zostać może:

1) upomnieniem;

2) naganą;

3) naganą z ostrzeżeniem;

4) zawieszeniem w określonych prawach studenta na okres do jednego roku; 5) wydaleniem z Uniwersytetu.

3. W przypadku ukarania studenta karą, o której mowa w ust. 2 pkt 5, student skreślany jest z listy studentów i do momentu zatarcia kary traci prawo do podjęcia lub wznowienia studiów w Uniwersytecie.

4. Zasady postępowania w sprawie odpowiedzialności dyscyplinarnej studentów uregulowane są przepisami ustawy i właściwych rozporządzeń, Statutu i obowiązującego regulaminu samorządu studenckiego.

5. Za szkody wyrządzone w mieniu Uniwersytetu student ponosi odpowiedzialność materialną.

 

§22. Przeniesienie pomiędzy kierunkami / uczelniami

1. Student może ubiegać się o przeniesienie na inny kierunek studiów. Decyzję o przeniesieniu między kierunkami podejmują Dyrektorzy właściwych instytutów. Zgoda na przeniesienie na inny kierunek może być wyrażona w przypadku spełnienia przez studenta wymogów kwalifikacyjnych. Wniosek o przeniesienie na inny kierunek studiów jest składany do Dyrektorów właściwych instytutów, najpóźniej w terminie do 2 tygodni od rozpoczęcia semestru. W przypadku wystąpienia różnic wynikających z programu studiów, Dyrektor instytutu określa warunki, sposób i termin ich uzupełnienia.

2. Student może być przyjęty na studia w Uniwersytecie w trybie przeniesienia z innej uczelni, w tym także zagranicznej. Wniosek o przeniesienie jest składany do Rektora w terminie 2 tygodni od rozpoczęcia semestru. Przeniesienie może nastąpić w miarę wolnych miejsc, pod warunkiem spełnienia wymogów kwalifikacyjnych i zaliczenia pierwszego semestru studiów oraz zgodności lub zbieżności większości efektów uczenia się uzyskanych przez kandydata w uczelni, w której studiował dotychczas, z kierunkowymi efektami uczenia się obowiązującymi w Uniwersytecie. Decyzję o przyjęciu na studia w trybie przeniesienia z innej uczelni podejmuje Rektor. W przypadku wystąpienia różnic wynikających z programu studiów, Dyrektor instytutu określa warunki, sposób i termin ich uzupełnienia.

3. W przypadku przeniesienia się studenta z innego kierunku Uniwersytetu lub innej uczelni zajęcia zaliczone na macierzystym kierunku lub uczelni na zasadach potwierdzenia efektów uczenia się nie są uznawane. Student musi je zaliczyć w ramach różnic programowych w terminie ustalonym przez Dyrektora instytutu.

4. Student może przenieść się z Uniwersytetu do innej uczelni. Student przenoszący się do innej uczelni zobowiązany jest zawiadomić Dyrektora instytutu o przyjęciu go na studia w innej uczelni w trybie przeniesienia oraz wypełnić wszystkie obowiązki wobec Uniwersytetu, wynikające z obowiązujących w Uniwersytecie przepisów.

 

§23. Zmiana formy studiów

1. Student może zmienić formę studiów ze stacjonarnej na niestacjonarną. Decyzję w tym przedmiocie podejmuje Dyrektor instytutu. Wniosek może zostać złożony nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem semestru.

2. Po zaliczeniu pierwszego semestru studiów student może zmienić formę studiów z niestacjonarnej na stacjonarną, pod warunkiem uzyskania średniej ocen co najmniej 4,5 i spełnienia przez studenta wymogów kwalifikacyjnych. Wniosek w tej sprawie powinien być przez studenta złożony nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem semestru. Zgodę wydaje Rektor, kierując się możliwościami Uniwersytetu.

 

§24. Wznowienie studiów 

1. Student, który po zaliczeniu pierwszego semestru przerwał studia lub został skreślony z listy studentów, może ubiegać się o wznowienie studiów na tym samym kierunku. Wznowienie jest dopuszczalne pod warunkiem, że Uniwersytet nadal prowadzi kształcenie na tym samym kierunku, poziomie i profilu studiów.

2. Student może uzyskać zgodę na wznowienie studiów tylko jeden raz. W szczególnych i udokumentowanych przypadkach student może uzyskać zgodę na ponowne wznowienie.

3. Zgodę na wznowienie studiów wydaje Rektor.

4. Wznowienie studiów nie może nastąpić po upływie pięciu lat od dnia skreślenia studenta z listy studentów.

5. Wznowienie studiów następuje od kolejnego semestru, po semestrze zaliczonym, zgodnie z aktualnym programem studiów. W przypadku występowania różnic programowych między dotychczas realizowanym programem studiów, a obowiązującym w chwili wznowienia, Dyrektor instytutu określa te różnice i ustala termin ich uzupełnienia. W przypadku dużych różnic programowych Dyrektor instytutu może skierować osobę wznawiającą studia na niższy semestr lub rok studiów.

6. Powtarzanie semestru w efekcie wznowienia studiów może być odpłatne, jeżeli odrębne przepisy obowiązujące studenta tak stanowią.

7. Wznowienie studiów może nastąpić wyłącznie przed rozpoczęciem semestru z zastrzeżeniem ust. 8. Wniosek o wznowienie studiów należy złożyć w COS co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem semestru.

8. Student skreślony z powodu niewniesienia opłat związanych z odbywaniem studiów może ubiegać się o wznowienie studiów i kontynuowanie bieżącego semestru pod warunkiem natychmiastowego uregulowania zaległości finansowych wobec Uniwersytetu i uzyskania pozytywnej decyzji Dyrektora instytutu.

9. Studenci skreśleni z listy studentów z powodu niezaliczenia pierwszego semestru studiów oraz studenci, którzy wznawiali studia zgodnie z ust. 1-2, nie mogą studiów wznowić, lecz podejmują je na nowo na zasadach rekrutacji, określonych odrębnymi przepisami.

 

§25. Urlopy od zajęć

1. Na szczegółowo uzasadniony i odpowiednio udokumentowany wniosek studenta, może mu być udzielony:

1) roczny urlop od zajęć albo

2) roczny urlop od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów.

2. Dyrektor instytutu może udzielić krótkoterminowego urlopu od zajęć w związku z rodzinnym charakterem świąt obchodzonych przez studenta, na okres nie dłuższy niż 2 tygodnie. Student zobowiązany jest do uzupełnienia zaległości spowodowanych nieobecnością przed zakończeniem realizacji zajęć w semestrze, w którym udzielony został urlop.

3. Wyjątkowo z powodu przedłużającej się przyczyny, jak w szczególności długotrwała choroba potwierdzona odpowiednim zaświadczeniem lekarskim, urlop roczny może być przedłużony o kolejny rok.

4. Student może wnioskować o udzieleniu rocznego urlopu bez podania przyczyny – udzielanego jeden raz w czasie studiów po uzyskaniu przez studenta wpisu na trzeci semestr.

5. Student powinien ubiegać się o udzielenie mu urlopu najpóźniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem semestru. W przypadku, gdy przyczyna ubiegania się o udzielenie urlopu wystąpi w trakcie semestru student powinien ubiegać się urlop niezwłocznie po zaistnieniu przyczyny stanowiącej podstawę do jego udzielenia. W takim przypadku urlop udzielany jest na okres krótszy niż rok, tj. do dnia rozpoczęcia semestru w następnym roku akademickim odpowiadającego semestrowi, w którym student wystąpił o udzielenie urlopu.

6. Przyczyną urlopu nie może być uzyskiwanie niezadowalających wyników w nauce. 

7. Urlop nie może być udzielony wstecz.

8. Udzielenie urlopu potwierdzone jest decyzją Dyrektora instytutu i odnotowane w dokumentacji przebiegu studiów.

9. W okresie urlopu student zachowuje uprawnienia studenckie. Prawo do korzystania z pomocy materialnej w okresie urlopu określone jest odrębnymi przepisami.

10. W trakcie rocznego urlopu student może, za zgodą Dyrektora instytutu, brać udział w niektórych zajęciach i praktykach zawodowych. W trakcie urlopu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, student może przystępować do zaliczeń i egzaminów przewidzianych programem studiów.

11. Student studiujący na więcej niż jednym kierunku studiów może wystąpić o udzielenie mu urlopu od zajęć na każdym kierunku jednocześnie lub tylko na jednym z nich.

12. Studentce w ciąży i studentowi będącemu rodzicem nie można odmówić zgody na urlop.

13. Student będący rodzicem składa wniosek o urlop w okresie 1 roku od dnia urodzenia dziecka.

14. Urlopu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i pkt 2, dla:

1) studentki w ciąży udziela się na okres do dnia urodzenia dziecka;

2) studenta będącego rodzicem udziela się na okres do 1 roku;

– z tym, że jeżeli koniec urlopu przypada w trakcie semestru, urlop może być przedłużony do końca tego semestru.

15. Po zakończeniu urlopu udzielonego z przyczyn zdrowotnych, student zobowiązany jest do złożenia w COS zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do kontynuowania studiów.

16. Po zakończeniu urlopu rocznego student zobowiązany jest poinformować Dyrektora instytutu o podjęciu studiów i dokonać w COS wpisu na kolejny semestr, w terminie 7 dni od rozpoczęcia zajęć.

17. Niedopuszczalne jest udzielenie urlopu po zaliczeniu ostatniego semestru studiów lub po zakończeniu realizacji zajęć w ostatnim semestrze studiów. 

 

§26. Zmiana grupy zajęciowej

Student, a w szczególności student z niepełnosprawnością w uzasadnionych przypadkach ze względów zdrowotnych, życiowych lub organizacyjnych może za zgodą Dyrektora instytutu zmienić grupę ćwiczeniową, laboratoryjną, konwersatoryjną itp.

 

§27. Uprawnienia studentów z niepełnosprawnością

1. Student z niepełnosprawnością w uzasadnionych przypadkach może ubiegać się o zmianę sali ćwiczeniowej, laboratoryjnej lub wykładowej, składając wniosek do Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami w terminie umożliwiającym dokonanie zmiany w planie zajęć.

2. Student z niepełnosprawnością w uzasadnionych przypadkach może - za zgodą prowadzącego zajęcia – wykonywać na własny użytek notatki z zajęć w formie alternatywnej, tzn. poprzez nagrywanie zajęć, robienie zdjęć lub otrzymanie materiałów dotyczących zajęć od prowadzącego; może również korzystać z innych urządzeń lub pomocy osób robiących notatki.

3. W zajęciach mogą uczestniczyć tłumacze języka migowego, a także asystenci osób z niepełnosprawnością (np. ruchową, słuchu czy wzroku).

4. W pracach kontrolnych, zaliczeniach i egzaminach mogą uczestniczyć tłumacze języka migowego, a także asystenci osób z niepełnosprawnością, (np. ruchową, słuchu czy wzroku) i niewidomych.

5. Studenci z niepełnosprawnością w uzasadnionych przypadkach, najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej mogą ubiegać się o alternatywne formy zdawania egzaminów/zaliczeń.

6. Rozwiązania, o których mowa w ust. 1–5, wymagają przedstawienia orzeczenia o niepełnosprawności, wydanego przez uprawniony w tym zakresie organ.