2. Organizacja studiów

Rozdział 2. Organizacja studiów

 

§10. Rok akademicki

1. Rok akademicki trwa od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego.

2. Rok akademicki składa się z dwóch semestrów – zimowego i letniego.

3. Rok akademicki obejmuje:

1) dwie sesje egzaminacyjne i dwie sesje poprawkowe, przy czym sesje egzaminacyjne oraz letnia sesja poprawkowa nie mogą trwać krócej niż 2 tygodnie, a zimowa sesja poprawkowa nie może trwać krócej niż 1 tydzień;

2) czas trwania praktyk zawodowych określonych w programach studiów; praktyki zawodowe odbywają się w czasie wolnym od zajęć;

3) okresy wolne od zajęć, trwające łącznie nie krócej niż 10 tygodni, w tym 1 tydzień przerwy międzysemestralnej;

4) czas odbywania innych zajęć przewidzianych programami studiów.

4. Szczegółową organizację roku akademickiego z uwzględnieniem terminów sesji egzaminacyjnych, terminów sesji poprawkowych, przerw świątecznych, przerwy semestralnej, a także dodatkowych dni wolnych od zajęć określa Rektor w drodze zarządzenia, co najmniej na 3 miesiące przed jego rozpoczęciem.

5. Zimowa sesja poprawkowa nie powinna pokrywać się z okresem realizacji zajęć dydaktycznych. 

6. Harmonogramy zajęć podawane są do wiadomości studentów nie później niż na 1 tydzień przed rozpoczęciem zajęć, poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Uniwersytetu. Harmonogram zajęć może ulegać zmianom w trakcie trwania semestru.

7. Rektor może ogłosić w ciągu roku akademickiego dni lub godziny wolne od zajęć.

 

§11. Programy studiów

1. Studia prowadzone są zgodnie z uchwalonymi przez Senat programami studiów.

2. Programy studiów podawane są do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie ich w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) na stronie podmiotowej Uniwersytetu oraz na stronie internetowej Uniwersytetu (https://planystudiow.uek.krakow.pl/), w terminie 2 tygodni od dnia ich przyjęcia. Zmiany w programach studiów wprowadzane w trakcie cyklu kształcenia są udostępniane w BIP na stronie podmiotowej Uniwersytetu co najmniej na miesiąc przed rozpoczęciem semestru, którego dotyczą.

3. Student realizuje kształcenie według programu studiów obowiązującego w roku akademickim, w którym rozpoczął naukę.

4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się do studentów powtarzających semestr studiów, kontynuujących studia po urlopie, wznawiających studia, odbywających część studiów poza Uniwersytetem lub przeniesionych z innej uczelni.

5. Senat, w trakcie cyklu kształcenia, może wprowadzić do programów studiów wyłącznie zmiany:

1) w doborze treści kształcenia przekazywanych studentom w ramach zajęć, uwzględniających najnowsze osiągnięcia naukowe, artystyczne lub związane z działalnością zawodową;

2) konieczne do usunięcia nieprawidłowości stwierdzonych przez Polską Komisję Akredytacyjną;

3) konieczne do dostosowania programu studiów do zmian w przepisach powszechnie obowiązujących.

 

§12. Kształcenie zdalne

1. Jeżeli pozwala na to specyfika kształcenia na studiach na określonym kierunku, część efektów uczenia się objętych programem studiów może być uzyskana w ramach zajęć prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość przy wykorzystaniu infrastruktury i oprogramowania zapewniających synchroniczną i asynchroniczną interakcję między studentami i osobami prowadzącymi zajęcia, na zasadach określonych w odrębnych przepisach. 

2. Maksymalną liczbę punktów ECTS, jaka może być uzyskana w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość względem liczby punktów ECTS koniecznej do ukończenia studiów na danym poziomie, zgodnie z programem studiów, określają odrębne przepisy.

 

§13. Studia w językach obcych

Zasady odbywania studiów w językach obcych określa Załącznik nr 1 do Regulaminu.

 

§14. Okres rozliczeniowy

1. Okresem rozliczeniowym jest semestr, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W przypadku języków obcych studenta obowiązuje roczny okres rozliczeniowy. Przez roczny okres rozliczeniowy uznaje się możliwość spełnienia wymagań niezbędnych do zaliczenia przedmiotu w trakcie trwania jednego roku akademickiego.

3. Dyrektor instytutu na uzasadniony wniosek studenta może wprowadzić roczny lub inny okres rozliczeniowy:

1) w uzasadnionych przypadkach losowych, obejmujących w szczególności:

a) wypadek skutkujący długotrwałą niemożliwością normalnego funkcjonowania;

b) ciężką lub długotrwałą chorobę;

c) konieczność opieki nad przewlekle chorym członkiem rodziny.

2) w związku z wyjazdem na studia, programy, praktyki lub staże zagraniczne.

4. Wniosek powinien zostać złożony w terminie 2 tygodni od zaistnienia okoliczności stanowiącej postawę do zmiany okresu rozliczeniowego. Do wniosku student przedkłada do wglądu dokumentację wystawioną przez uprawnioną w odniesieniu do danego przypadku instytucję, poświadczającą okoliczności uzasadniające zastosowanie w odniesieniu do studenta rocznego lub innego okresu rozliczeniowego.

5. Student, uzyskując zaliczenie przedmiotu, otrzymuje punkty ECTS w liczbie wskazanej w programie studiów.

6. Do zaliczenia semestru wymagane jest uzyskanie liczby punków ECTS wskazanej w programie studiów.

 

§15. Indywidualna ścieżka edukacyjna (ISE)

1. Student, który ukończył drugi semestr studiów i ma wyróżniające wyniki w nauce (tj. średnia z dotychczasowych zaliczeń przedmiotów, nie uwzględniając przedmiotów z semestru poprzedzającego semestr, którego dotyczyć ma indywidualna ścieżka edukacyjna, wyniosła co najmniej 4,0) może studiować według indywidualnej ścieżki edukacyjnej (ISE) polegającej na zmianie programu studiów, umożliwiającej realizację zainteresowań studenta z zastrzeżeniem, że osiągnięte zostaną kierunkowe efekty uczenia się, z uwzględnieniem opieki naukowej. Możliwość ta dotyczy wszystkich kierunków studiów, również studiów międzydziedzinowych.

2. Zgodę na rozpoczęcie przez studenta studiów według ISE wyraża Dyrektor instytutu, wyznaczając, na wniosek studenta, opiekuna naukowego. Wniosek studenta zawierać musi opis dotychczasowego przebiegu studiów z udokumentowanymi wynikami w nauce w zakresie studiowanego kierunku studiów oraz zgodę proponowanego pracownika na objęcie funkcji opiekuna.

3. Wniosek, wraz z odpowiednimi dokumentami, należy złożyć w terminie 2 tygodni przed rozpoczęciem semestru, na który student składa wniosek.

4. Opiekun weryfikuje i opiniuje proponowany przez studenta program studiów, obowiązki studenta w zakresie uczestnictwa w wykładach, ćwiczeniach, badaniach naukowych, praktykach zawodowych i innych zajęciach, terminy ich zaliczania. Dokumentację w tym zakresie student dostarcza do COS nie później niż 2 tygodnie od wydania przez Dyrektora instytutu zgody na ISE. Proponowany program studiów zatwierdza Dyrektor instytutu. Sposób osiągnięcia efektów uczenia się w ramach poszczególnych przedmiotów realizowanych przez studenta oraz terminy ich zaliczenia student ustala z pracownikami prowadzącymi przedmioty realizowane w ramach ISE.

5. Ostateczny termin zaliczenia semestru studiów dla studenta studiującego według ISE upływa z dniem zakończenia sesji poprawkowej okresu rozliczeniowego. Niezaliczenie semestru lub roku studiów w terminie wskazanym w zdaniu poprzedzającym skutkuje automatycznym cofnięciem zgody na ISE i powtarzaniem niezaliczonych zajęć lub semestru albo roku studiów.

6. W przypadku cofnięcia zgody na ISE, student może ubiegać się o jej przywrócenie w terminie 2 tygodni od zakończenia sesji poprawkowej. Rozstrzygnięcie w tym zakresie podejmuje Dyrektor instytutu, na wniosek studenta wraz z uzasadnieniem i na podstawie pisemnej opinii opiekuna. 

7. Student studiujący w ramach ISE może ukończyć kierunek bez wskazania specjalności. Warunkiem koniecznym wpisania specjalności do dyplomu jest zrealizowanie wszystkich efektów uczenia się przewidzianych programem studiów w ramach tej specjalności.

8. Student studiujący w ramach ISE może, za zgodą właściwych Dyrektorów instytutów, zaliczyć część programu studiów (wybrane przedmioty lub program semestru) w innym instytucie Uniwersytetu, w innej uczelni w kraju albo w uczelni zagranicznej (za zgodą właściwej uczelni), w której funkcjonuje europejski system transferu i akumulacji punktów (ECTS) – przy uwzględnieniu obowiązującej liczby punktów ECTS, a w przypadku zaliczenia części programu studiów w uczelni zagranicznej, w której nie funkcjonuje system ECTS, o sposobie przeliczenia ocen na system obowiązujący w Uniwersytecie rozstrzyga Dyrektor instytutu.

9. Student studiujący w ramach ISE uzyskuje prawo do wpisania w dokumentach ocen uzyskanych z dodatkowych przedmiotów. Wpisu dokonuje Dyrektor instytutu. Ocena z przedmiotów dodatkowych nie jest wliczana do średniej ocen.

 

§16. Indywidualny tryb odbywania zajęć (ITZ)

1. Dopuszcza się indywidualny tryb odbywania zajęć (ITZ), który polega na realizacji obowiązującego studenta programu studiów z możliwością zwolnienia, w zakresie uzgodnionym z prowadzącymi zajęcia, z uczestnictwa w części lub całości z wybranych lub wszystkich zajęć oraz uzyskania zaliczeń w terminach ustalonych z prowadzącymi zajęcia do końca obowiązującego studenta okresu rozliczeniowego. 

2. Z możliwości ITZ mogą skorzystać studenci:

1) z niepełnosprawnością;

2) dotknięci przewlekłą chorobą, uniemożliwiającą systematyczne uczestnictwo w zajęciach;

3) opiekujący się obłożnie chorym członkiem najbliższej rodziny;

4) zakwalifikowani na wyjazdy stypendialne i praktyki zagraniczne w procedurach wewnątrzuczelnianych;

5) wyróżniający się szczególną działalnością na rzecz Uniwersytetu;

6) w przypadku których wystąpiły inne ważne przyczyny, w tym w szczególności studentka w ciąży i student będący rodzicem.

3. Praca zawodowa nie może być podstawą udzielenia zgody na ITZ.

4. Równoległe studiowanie na dwóch kierunkach studiów w Uniwersytecie nie stanowi wyłącznej podstawy do ubiegania się o ITZ; student ma możliwość ubiegania się o ITZ na dwóch kierunkach studiów w Uniwersytecie w razie zaistnienia przyczyn wskazanych w ust. 2. 

5. Studentce w ciąży i studentowi będącemu rodzicem, w przypadku studiów stacjonarnych przysługuje prawo korzystania w toku studiów z ITZ do czasu ich ukończenia, niezależnie od szczegółowych warunków ubiegania się i przyznawania ITZ określonych w niniejszym paragrafie. Studentom, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym nie można odmówić zgody na studiowanie według ITZ.

6. O ITZ ubiegać się może student, który zaliczył pierwszy semestr studiów. Nie dotyczy to studentów z niepełnosprawnością, studentów II stopnia wyróżniających się szczególną działalnością na rzecz Uniwersytetu oraz innych szczególnie ważnych przypadków.

7. Wniosek studenta o zgodę na ITZ powinien być odpowiednio udokumentowany:

1) w przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 – orzeczeniem o niepełnosprawności, wydanym przez uprawniony w tym zakresie organ;

2) w przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 – stosownym zaświadczeniem lekarskim;

3) w przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 3 – zaświadczeniem lekarskim stwierdzającym chorobę członka najbliższej rodziny studenta oraz oświadczeniem studenta o sprawowaniu bezpośredniej opieki nad członkiem najbliższej rodziny i o stopniu pokrewieństwa;

4) w przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 4 – stosownym dokumentem wydanym przez właściwą jednostkę, organ lub pracownika Uniwersytetu, potwierdzającym zakwalifikowanie na wyjazdy stypendialne lub praktyki zagraniczne w procedurach wewnątrzuczelnianych Uniwersytetu;

5) w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 6 – stosownymi dokumentami, które potwierdzają okoliczności, w związku z którymi student ubiega się o ITZ.

8. W przypadkach, których mowa w ust. 2 pkt 1 – 4 oraz pkt 6, wniosek o ITZ na dany semestr/rok student składa do Dyrektora instytutu w terminie 2 tygodni od rozpoczęcia tego semestru/roku lub niezwłocznie po wystąpieniu powodu stanowiącego podstawę do uzyskania ITZ. Po uzyskaniu zgody na ITZ od Dyrektora instytutu student zobowiązany jest w ciągu 2 tygodni dostarczyć mu do akceptacji uzgodniony z prowadzącymi zajęcia terminarz zaliczeń. Akceptację przedmiotów, które rozpoczynają się później niż 2 tygodnie od rozpoczęcia danego semestru student uzupełnia do 2 tygodni od pierwszych zajęć z tych przedmiotów.

9. W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 5, wniosek o ITZ na dany semestr/rok student składa do Rektora w terminie 2 tygodni od rozpoczęcia tego semestru/roku. Po uzyskaniu zgody na ITZ od Rektora, student zobowiązany jest w ciągu 2 tygodni dostarczyć Dyrektorowi instytutu do akceptacji uzgodniony z prowadzącymi zajęcia terminarz zaliczeń. Akceptację przedmiotów, które rozpoczynają się później niż 2 tygodnie od rozpoczęcia danego semestru student uzupełnia do 2 tygodni od pierwszych zajęć z tych przedmiotów.

10. Ostateczny termin zaliczenia semestru lub roku upływa z końcem sesji poprawkowej. W przypadku uzyskania wpisu warunkowego student może ubiegać się o możliwość studiowania według ITZ w kolejnym semestrze lub roku studiów jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach i wyłącznie, gdy wpis warunkowy związany jest z powtarzaniem nie więcej niż jednego przedmiotu.

 

§17. Indywidualny plan studiów (IPS)

1. Student, który uzyskał potwierdzenie efektów uczenia się może studiować według indywidualnego planu studiów (IPS), polegającego na zmianie obowiązującego planu studiów, w sposób umożliwiający przesunięcie realizacji objętych nim zajęć na semestry wcześniejsze z zastrzeżeniem, że zachowana będzie właściwa kolejność uzyskiwania szczegółowych efektów uczenia się i osiągnięte zostaną wszystkie kierunkowe efekty uczenia się określone w programie studiów oraz istnieje możliwość wcześniejszej realizacji danych zajęć wynikająca z harmonogramów zajęć.

2. Zgodę na rozpoczęcie przez studenta studiów według IPS podejmuje Dyrektor instytutu na podstawie wniosku studenta wraz z dołączoną propozycją zmian planu studiów, które złożone powinny być na co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem semestru początkującego IPS.

3. O IPS ubiegać się mogą także studenci, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 4,5 i ukończyli pierwszy rok studiów, a jednocześnie wykazują się innymi znaczącymi osiągnięciami lub równolegle studiują na innym kierunku.

4. Brak terminowego zaliczenia zajęć objętych IPS skutkuje jego automatycznym cofnięciem i powtarzaniem niezaliczonych zajęć lub semestru albo roku studiów.

 

§18. Wybór specjalności

1. Jeśli na kierunku studiów prowadzone są specjalności, student wybiera jedną z nich jako obowiązkową, w terminie ustalonym przez Dyrektora instytutu. Jeśli względy organizacyjne nie pozwalają na przyjęcie na specjalność wszystkich chętnych, zasady przyjęć określa Dyrektor instytutu.

2. Specjalności uruchamia Dyrektor instytutu na zasadach określonych we właściwym zarządzeniu Rektora. W przypadku nieuruchomienia wybranej przez studenta specjalności student ma prawo wybrać inną specjalność, spośród specjalności uruchomionych. Niedokonanie przez studenta wyboru specjalności w terminie skutkuje przypisaniem go do specjalności przez Dyrektora instytutu.

3. Szczegółowe zasady zapisów na specjalności określa Rektor, w drodze odrębnego zarządzenia.

 

§19. Tutoring akademicki

W Uniwersytecie może być realizowany tutoring akademicki, na zasadach określonych w odrębnym zrządzeniu Rektora.