Regulamin studiów
1. Postanowienia ogólne
Rozdział 1. Postanowienia ogólne
§1. Przedmiot regulacji
1. Regulamin studiów w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie określa organizację studiów oraz związane z nimi prawa i obowiązki studenta.
2. Regulamin studiów w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie stosuje się do studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, a także do osób odbywających w Uniwersytecie studia w ramach programów wymiany studentów.
3. Warunki pobierania opłat za usługi edukacyjne określają odrębne przepisy.
§2. Definicje
Ilekroć w Regulaminie mowa jest o:
1) Uniwersytecie – należy przez to rozumieć Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie;
2) studiach – należy przez to rozumieć kształcenie prowadzone przez Uniwersytet na określonym kierunku, poziomie i profilu;
3) programie studiów – należy przez to rozumieć opis efektów uczenia się oraz opis procesu prowadzącego do uzyskania efektów uczenia się, wraz z liczbą punktów ECTS przypisanych do zajęć;
4) efektach uczenia się – należy przez to rozumieć wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne nabyte w procesie uczenia się, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji;
5) potwierdzeniu efektów uczenia się – należy przez to rozumieć przeprowadzenie formalnego procesu weryfikacji posiadanych przez kandydata efektów uczenia się uzyskanych poza systemem studiów, w zakresie odpowiadającym efektom uczenia się określonym w programie studiów;
6) punktach ECTS – należy przez to rozumieć punkty stanowiące miarę średniego nakładu pracy studenta niezbędnego do uzyskania efektów uczenia się – jeden punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta obejmującym zajęcia organizowane przez Uniwersytet oraz indywidualną pracę studenta związaną z tymi zajęciami;
7) profilu studiów – należy przez to rozumieć: studia prowadzone na profilu praktycznym, na którym ponad połowa punktów ECTS jest przypisana zajęciom kształtującym umiejętności praktyczne albo studia prowadzone na profilu ogólnoakademickim, na którym ponad połowa punktów ECTS jest przypisana zajęciom związanym z prowadzoną w Uniwersytecie działalnością naukową;
8) poziomie studiów – należy przez to rozumieć studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia albo jednolite studia magisterskie;
9) studiach stacjonarnych – należy przez to rozumieć formę studiów, w ramach której co najmniej połowa punktów ECTS objętych programem studiów jest uzyskiwania w ramach zajęć z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia i studentów;
10) studiach niestacjonarnych – należy przez to rozumieć formę studiów, w ramach której mniej niż połowa punktów ECTS objętych programem studiów może być uzyskiwana w ramach zajęć z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia i studentów;
11) formie studiów – należy przez to rozumieć studia stacjonarne bądź studia niestacjonarne;
12) Regulaminie – należy przez to rozumieć Regulamin studiów w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie;
13) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
14) kpa – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego;
15) Centrum Obsługi Studentów (COS) – należy przez to rozumieć jednostkę organizacyjną Uniwersytetu zajmującą się obsługą administracyjną studentów w zakresie wskazanym w Regulaminie organizacyjnym Uniwersytetu.
§3. Ślubowanie
Osoba przyjęta na studia rozpoczyna studia i nabywa prawa studenta z chwilą złożenia ślubowania.
§4. Legitymacja studencka
1. Uniwersytet wydaje studentowi legitymację studencką. Wydanie legitymacji studenckiej podlega opłacie, w wysokości ustalonej w odrębnych przepisach. Odebranie legitymacji studenckiej następuje po wniesieniu opłaty, nie później niż w terminie 30 dni od rozpoczęcia zajęć.
2. Legitymacja studencka zachowuje ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia studiów, zawieszenia w prawach studenta lub skreślenia z listy studentów, zaś w przypadku absolwentów studiów pierwszego stopnia – do dnia 31 października roku ukończenia tych studiów.
§5. Dokumentacja przebiegu studiów
1. Dokumentację przebiegu studiów stanowią: album studenta, teczka akt osobowych studentów oraz księga dyplomów, prowadzone zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Przebieg studiów dokumentowany jest także w protokołach zaliczenia zajęć sporządzanych przez osobę zaliczającą zajęcia lub przeprowadzającą egzamin, w postaci papierowej lub w postaci wydruków danych elektronicznych zawierających: nazwę przedmiotu, którego dotyczy zaliczenie lub egzamin, imiona i nazwisko studenta, numer albumu, uzyskaną ocenę, datę i podpis osoby zaliczającej lub przeprowadzającej egzamin – z wyłączeniem protokołów sporządzanych w postaci wydruków danych elektronicznych.
§6. Terminy prowadzenia zajęć
1. Zajęcia na studiach stacjonarnych prowadzone są od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem zajęć terenowych, konsultacji oraz egzaminów, które mogą odbywać się również w soboty i niedziele. Przeprowadzenie egzaminu w sobotę lub w niedzielę jest możliwe za zgodą studentów.
2. Zajęcia na studiach niestacjonarnych prowadzone są od piątku do niedzieli, z wyjątkiem seminariów, które mogą odbywać się również w dni od poniedziałku do czwartku. Za zgodą studentów egzaminy na studiach niestacjonarnych mogą odbywać się również od poniedziałku do czwartku.
§7. Samorząd studencki
1. Wszyscy studenci Uniwersytetu tworzą samorząd studencki.
2. Samorząd studencki jest wyłącznym reprezentantem ogółu studentów Uniwersytetu.
3. Samorząd studencki działa przez swoje organy, zgodnie z odrębnymi przepisami.
4. Przedstawicielami studentów kierunku studiów mogą być starostowie roku, specjalności lub grupy. Reprezentują oni grono studentów, przez które zostali wybrani, przed organami samorządu studenckiego, pracownikami i władzami Uniwersytetu.
§8. Sprawy studenckie
1. Sprawy studenckie niezastrzeżone przez ustawę lub Statut do kompetencji innych organów, należą do kompetencji Rektora.
2. Dyrektor instytutu powołuje i odwołuje opiekunów kierunków spośród nauczycieli akademickich, po uzgodnieniu z właściwym organem samorządu studenckiego.
3. Do podstawowych obowiązków opiekuna kierunku należy udzielanie studentom pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych z tokiem studiów, sprawami bytowymi i socjalnymi. Opiekun kierunku jest zobowiązany do stawienia sią na zajęciach w ciągu 1 miesiąca od daty ich rozpoczęcia celem przedstawienia studentom swoich obowiązków.
4. W ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia zajęć starosta jest zobowiązany do nawiązania kontaktu z opiekunem kierunku.
5. Student we wszystkich kontaktach z Uniwersytetem w sprawach dokonywanych za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej ma obowiązek korzystać z otrzymanego adresu poczty elektronicznej w domenie Uniwersytetu. Uniwersytet zastrzega sobie prawo do nieudzielania odpowiedzi na wiadomości, które zostaną przesłane z innych niż przydzielone Studentowi konto pocztowe adresów e-mail.
§9. Obsługa studentów
1. Obsługę administracyjną studentów sprawuje COS.
2. Studenci z niepełnosprawnością obsługiwani są poza kolejnością na podstawie dokumentu wydanego przez Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami lub legitymacji osoby z niepełnosprawnością.
3. Opiekę nad studentami z niepełnosprawnością sprawuje Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami, zgodnie z zakresem działalności.