Zasady udziału w zajęciach

Strona: e-Uczelnia UEK
Kurs: Controlling Logistyki (Konrad Kolegowicz/wykład i ćwiczenia/studia stacjonarne/2023-2024)
Książka: Zasady udziału w zajęciach
Wydrukowane przez użytkownika: Gość
Data: piątek, 22 listopada 2024, 21:05
Cele ogólne przedmiotu
  1. Opanowanie przez studentów treści programowych związanych z controllingiem operacyjnym, wyliczaniem wskaźników niezbędnych do sformułowania oceny najważniejszych parametrów procesu, ze wskazaniem najsłabszych ogniw procesu, tzw. „wąskich gardeł”, które decydują o poziomie wytworzenia i rentowności całego procesu. Znajomość systemów logistycznych oraz znajomość metod zarządzania nimi. Budowanie budżetów, ocena i analiza ich odchyleń. Student zna istotę, cele, funkcje i zadania controllingu w logistyce, wymienia i opisuje podstawowe procesy i systemy logistyczne. Zna pojęcia z zakresu oceny efektywności procesów i systemów logistycznych. Student zna zasady kompleksowej analizy kosztów logistyki. Wymienia i opisuje modele kosztowe. Zna zasady przeprowadzania rachunku kosztów w logistyce. Zna zasady wyceny obiektów kosztowych w łańcuchu dostaw i rachunku kosztów działań. Zna i wymienia narzędzia controllingu operacyjnego. Zna etapy procesu budżetowania i zasady sporządzania budżetu w logistyce.
  2. Opanowanie zagadnień związanych z parametrami procesu zarządzania: elastyczność - możliwość zastosowania zasobów w realizacji różnych działań w procesie, technologii - rejestracja marszrut, problemów transportowych, problemów kolejkowych, umiejętność budowania BOM, czasu dostępności zasobów planowanych i rzeczywistych, kalkulacji czasu przepracowanego w miesiącu i roku, wydajności zasobów, poziomu wykorzystania, kosztów zasobów niewykorzystanych, kalkulacji wykorzystania materiałów na jednostkę wytworzonego produktu gotowego. W ramach parametrów procesu logistycznego: określenie elastyczność procesu - dostosowanie do zmieniającego się zapotrzebowania, szybkiej możliwości realizacji zwiększonego zapotrzebowania na zmieniające się uwarunkowania, kontrolowania ilości odpadów i braków, możliwości wykorzystania prostych rezerw, przygotowania analizy procesowej, umożliwiających redukcję działań przy niezmienionej ilości i jakości. Kalkulacja kosztów na kilku poziomach z uwzględnieniem: kosztów bezpośrednich, takich jak materiały i praca, kosztów pośrednich, kosztów systemu jakości, kosztów obsługi administracyjnej i zarządzania, kosztów logistyki produkcji. Wysoka jakość usług, terminowość dostaw, zmniejszanie emisji zanieczyszczeń. Student dobiera i stosuje metody, techniki i narzędzia controllingu w rozwiązywaniu problemów logistycznych
  3. Wyrobienie postaw przyszłej odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Świadomość zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa. Konieczność przestrzegania zasad prawnych i ekonomicznych w przedsiębiorstwie. Umiejętność pracy w grupie i motywowanie członków zespołów roboczych. Student rozumie konieczność ustawicznego kształcenia jednostki oraz rozwoju przedsiębiorstwa. Budowanie dobrych warunki pracy, aspiracje do współzarządzania, motywowanie pracowników, zapewnienie miejsc pracy. Student postrzega potrzebę stosowania controllingu w zarządzaniu controllingu. Ma zdolność identyfikacji problemów logistycznych w ujęciu controllingu.
Udział w zajęciach polega na:
  1. aktywnym uczestnictwie w zajęciach stacjonarnych, w których obecność jest obowiązkowa (w przypadku nieobecności na 50% zajęć nie istnieje możliwość zaliczenia przedmiotu) - maks. 5 punktów ( wszytskie warsztaty 5 punktów, n-1 warsztatów - 3 punkty, n-2 warsztaty - 1 punkt)
  2. realizacji obowiązkowych e-quizów w ramach modułów wykładowych - maks. 18 pkt.
  3. realizacji obowiązkowych zadań w ramach e-modułów ćwiczeniowych - maks.  55 punktów
  4. zaliczeniu testu kompetencji (egzamin)- maks. 22 punktów

Podsumowując, za udział w ćwiczeniach można zdobyć maks. 60 punktów, a 40 punktów za część wykładową (egzamin plus aktywność). Szczegółowo omówiono w częściach wstępnych do modułów.


Więcej w sylabusie przedmiotu

Ocena jest ustalana na podstawie algorytmu, biorąc pod uwagę  sumę punktów uzyskanych z ćwiczeń i egzaminu.

Liczba punktów

Ocena

90–100

    bardzo dobry

81–90

  + dobry

72–81

    dobry

63–72

  + dostateczny

55–63

    dostateczny

poniżej 55

    niedostateczny

  • Forum Konsultacje służy do zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości związanych z organizacją zajęć oraz realizowanymi zadaniami. To również miejsce, gdzie można poruszać zagadnienia merytoryczne, które zainteresują Państwa w sposób szczególny. Szczegółowe zasady udziału w tym forum opisano we wstępie do forum.
  • Na forum Aktualności publikowane są natomiast bieżąco wszystkie ważne ogłoszenia oraz komunikaty związane z zajęciami. Ich kopie po ok. 30 minutach od momentu publikacji zostają automatycznie przesłane na skrzynki pocztowe każdego z uczestników zajęć. Proszę na nie nie odpowiadać.
  • Poczta elektroniczna oraz wiadomości służą wyłącznie załatwianiu spraw prywatnych i niezwiązanych bezpośrednio z organizacją pracy całej grupy oraz kwestiami merytorycznymi. Na mejle wysłane na adres służbowy będziemy odpowiadać na bieżąco.
  • Osoby, które będą potrzebowały kontaktu osobistego, zapraszam na konsultacje indywidualne na Kampus UEK w terminach podanych na e-wizytówkach.
Do sytuacji traktowanych jako wyjątkowe należą:
  • Nieplanowana lub planowana nieobecność prowadzącego zajęcia. W razie zaistnienia takiej sytuacji (do której zalicza się chorobę lub wyjazd służbowy) zajęcia mogą zostać odwołane lub przeprowadzone przez innego wykładowcę. W takiej sytuacji odwołuje się również konsultacje stacjonarne, a e-konsultacje oraz korespondencja mailowa zostają zawieszone lub mogą odbywać się nieregularnie. Jednocześnie studenci mają obowiązek uczestniczenia w zajęciach odbywających się przez Internet w normalnym trybie. Informacja na temat nieplanowanej nieobecności prowadzącego zamieszczana jest każdorazowo na forum Aktualności z odpowiednim wyprzedzeniem.
  • W przypadku udziału w projekcie Erasmus lub w innym projekcie wymiany studenckiej student ma obowiązek przekazać tę informację (osobiście lub mejlem) najpóźniej po pierwszych zajęciach. Taką informację student ma obowiązek przekazać także na tydzień przed zakończeniem zajęć przewidzianych harmonogramem studiów.
  • W przypadku realizacji ITZ student ma obowiązek przekazać  osobie prowadzącej zajęcia podpisanej zgody Dziekana. Równocześnie student zobligowany jest ustalić z prowadzącymi zasady zaliczenia przedmiotu.
  • W sprawach indywidualnych lub związanych z nieobecnością na zajęciach, a także w przypadku awarii platformy należy pisać na adres kolegowk@uek.krakow.pl. W pozostałych sprawach proszę o kontakt via forum Konsultacje.