Zasady udziału w zajęciach

Strona: e-Uczelnia UEK
Kurs: Prawoznawstwo (studia stacjonarne i niestacjonarne) 2021/2022
Książka: Zasady udziału w zajęciach
Wydrukowane przez użytkownika: Gość
Data: piątek, 22 listopada 2024, 22:52

1. Tematyka zajęć

Organizacja kształcenia w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie w semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022 - zobacz tutaj. Proszę też zapoznać się z terminami przewidzianymi w harmonogramie (kliknij tutaj). 

W ramach przedmiotu Prawoznawstwo zapoznasz się z podstawowymi instytucjami i pojęciami prawa.  Na wykładzie (zoom) i w ramach e-zająć będziesz mieć okazję zdobyć podstawową wiedzę z zakresu teorii prawa, a także zapoznasz się z głównymi nurtami filozofii prawniczej.

Po zakończeniu zajęć każdy z Was powinien:

  • posiadać umiejętność poruszania się po źródłach prawa 
  • znać podstawowe pojęcia i instytucje prawne 
  • rozumieć ogólne reguły sprawiedliwości
  • odróżniać język prawny i prawniczy od języka ogólnego
  • wiedzieć, co to norma prawna
  • znać reguły wykładni prawa
  • wiedzieć na czym polega stosowania prawa
  • orientować się w głównych nurtach filozofii prawa
  • posiadać umiejętność wykonywania podstawowych operacji logicznych
  • znać zasady racjonalnej dyskusji i argumentacji prawniczej

2. 2. Organizacja zajęć

Przedmiotem zajęć stacjonarnych (zoom) będzie wprowadzenie do prawoznawstwa (wykład)W trakcie zajęć stacjonarnych będziemy rozwiązywali zadania umożliwiające zrozumienie kluczowych zagadnień z przedmiotu. Dlatego proszę o każdorazowe przygotowanie się do zajęć, tj. zapoznanie z materiałami dostępnymi w kursie internetowym oraz wydrukowanie wskazanych materiałów. W kursie udostępniłam również materiały uzupełniające.

W ramach e-kursu znajdziecie:
  • Moje autorskie materiały w postaci książek, filmów i dodatkowych odnośników. Są one podstawą zrozumienia kluczowych zagadnień, które omawiamy w ramach przedmiotu.
  • Podsumowaniem każdego tematu jest obowiązkowy test sprawdzający wiedzę
  • Testy zawierają 10 pytań. Wszystkie pytania są indywidualnie losowane. W sumie do wykonania jest 30 obowiązkowych pytań.
  • Dla testów wyznaczono limit czasu ich wykonania, dlatego odpowiedzi należy udzielić w czasie krótszym niż 6 minut.  
  • Testy mają dwie możliwe próby ich wykonania. 
  • Każdy test ma również wyznaczony termin realizacji. Terminy te można sprawdzić w kalendarzu kursu oraz w opisie każdej z aktywności.
  • Punkty uzyskane w ramach sprawdzianów stanowią istotną część oceny końcowej (30 punktów!).
  • W ramach zajęć przewidywane są zadania i quizy sprawdzające dane aktywności. Ich rozwiązanie zajmie Państwu kilka do kilkunastu minut, ale umożliwi powtórzenie wiadomości i sukcesywne uzupełnianie wiadomości. Rozwiązywanie zadań i quizów jest obowiązkowe i niezbędne do zaliczenia przedmiotu. 

3. 2.2. Terminy e-zajęć

  •  Prawoznawstwo- wykład- st. stacjonarne - EPPRSM-1111, EPPRSM-1112, EPPRSM-1113, EPPRSM-1114, EPPRSM-1115

14.10.2020, 21.10.2020, 04.11.2020, 18.11.2020, 02.12.2020, 09.12.2020, 13.01.2020, 20.10.2020 (dwa spotkania)

  • Prawoznawstwo- wykład- st. niestacjonarne - EPPRNM-1111, EPPRNM-1112
23.10.2020, 20.11.2020, 11.20.2020

4. 3. Podręczniki i polecane lektury

  • Wprowadzenie do prawoznawstwa. Wydanie 2

Adam Jamróz
Podręcznik pokazuje porządek prawa stanowionego jako funkcję wartości i zasad państwa demokratycznego, przejawianych w postaci zasad prawa dotyczących całego porządku prawnego oraz systemu norm prawnych. Szczególnie istotne jest przyjęcie podziału porządku prawnego na prawo publiczne i prawo prywatne oraz wyodrębnienie dwu oddzielnych sfer społecznego funkcjonowania prawa: sfery stanowienia i sfery stosowania prawa. Podręcznik prezentuje również relacje między prawem wewnątrzpaństwowym a prawem Unii Europejskiej.

  • Wprowadzenie do nauk prawnych. Leksykon tematyczny

Redakcja naukowa: Andrzej Bator
Podręcznik akademicki przeznaczony przede wszystkim dla studentów kierunków prawniczych i administracyjnych, pomyślany jako pomoc dydaktyczna uzupełniająca wykład ze wstępu do prawoznawstwa oraz teorii i filozofii prawa.

  • Wstęp do prawoznawstwa

Agnieszka Bielska-Brodziak, Iwona Bogucka, Józef Nowacki, Lidia Rodak, Sławomir Tkacz, Sławomir Tkacz, Zygmunt Tobor, Aleksandra Wentkowska
W publikacji scharakteryzowano podstawowe pojęcia nauk prawnych, takie jak: przepis prawa, w tym jego rodzaje i adresaci, fakt prawny oraz skutek prawny.



5. Warunki zaliczenia zajęć

Zaliczenie przedmiotu Prawoznawstwo wymaga:

  1. Opanowania materiału prezentowanego na zajęciach w czasie rzeczywistym;
  2. Zapoznania się z materiałami umieszczonymi w kursie internetowym i rozwiązania 3 testów sprawdzających;
  3. Pozytywnej oceny z egzaminu końcowego w formie stacjonarnej (test wielokrotnego wyboru). Dla uzyskania pozytywnej oceny wymagane jest 60%. 

Aktywność na zajęciach (w obu częściach - stacjonarnej i internetowej) jest punktowana:

1. Trzy testy na e-zajęciach z prawoznawstwa (3 x 5 punktów), 

2. Dyskusja (8 punktów)  + zadania uzupełniające, w tym rebusy i quizy. 

3. Egzamin końcowy (20 punktów)

6. 5. System oceniania

Nazwa aktywności

Opis wymagań

Liczba punktów

e-kurs WSTĘP DO PRAWOZNAWSTWA

Test 1.

zawiera pytania wyboru oraz pytania Prawda/Fałsz dotyczące podstawowych pojęć z zakresu teorii prawa

Test 2.

zawiera pytania wyboru oraz pytania Prawda/Fałsz dotyczące filozofii prawa

5

Test 3. 

Aktywności dodatkowe

zawiera pytania Prawda/Fałsz  dotyczące interpretacji zamieszczonych w bloku 3 tekstów prawniczych

zawiera dyskusję (10 punktów) , zadania, rebusy i quizy sprawdzające opanowanie materiału (8 punktów)

5



 18 

Egzamin

zawiera pytania jednokrotnego i wielokrotnego wyboru dotyczące teorii i filozofii prawa 

20 


7. 6. Komunikacja

  • W trakcie zajęć internetowych komunikujemy się korzystając wyłącznie z narzędzi platformy. Przede wszystkim forów dyskusyjnych.
  • W kursie umieszczone zostały dwa fora, których przeglądanie jest obowiązkowe. To forum Ogłoszenia oraz forum e-Konsultacje.
    • Na forum Ogłoszenia publikowane są bieżąco wszystkie ważne ogłoszenia oraz komunikaty związane z zajęciami. Ich kopie po ok. 30 minutach od momentu publikacji zostają automatycznie przesłane na skrzynki pocztowe każdego z uczestników zajęć. Proszę na nie nie odpowiadać.
    • Forum e-Konsultacje służy do zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości związanych z organizacją zajęć oraz realizowanymi zadaniami. To również miejsce, gdzie można poruszać zagadnienia merytoryczne, które zainteresują Państwa w sposób szczególny. Szczegółowe zasady udziału w tym forum opisano we wstępie do forum.
  • Poczta elektroniczna oraz wiadomości służą wyłącznie załatwianiu spraw prywatnych i niezwiązanych bezpośrednio z organizacją pracy całej grupy oraz kwestiami merytorycznymi. Na mejle wysłane na adres służbowy będę odpowiadać bieżąco (nowaka1@uek.krakow.pl).
  • Osoby, które będą potrzebowały kontaktu osobistego, zapraszam na konsultacje indywidualne w terminach podanych w mojej e-wizytówce.

8. 7. Sytuacje wyjątkowe

  • Do sytuacji traktowanych jako wyjątkowe należą:
    1. Nieplanowana lub planowana nieobecność osoby prowadzącej zajęcia. W razie zaistnienia takiej sytuacji (do której zalicza się chorobę czy wyjazd służbowy, np. na konferencję naukową) zajęcia mogą zostać odwołane lub przeprowadzone przez innego wykładowcę. W takiej sytuacji odwołuje się również konsultacje stacjonarne, a e-konsultacje oraz korespondencja mejlowa zostają zawieszone lub mogą odbywać się nieregularnie. Udział przez studentów w zajęciach, tj. realizacja zadań, odbywa się jednak w normalnym trybie. Informacja na temat nieplanowanej nieobecności prowadzącego zamieszczana jest każdorazowo na forum Ogłoszenia z odpowiednim wyprzedzeniem.
    2. Nieplanowana nieobecność studenta, spowodowana np. chorobą, powinna zostać zgłoszona osobie prowadzącej zajęcia w celu uzyskania zgody na późniejsze przesłanie zadań.
    3. Wcześniej planowana nieobecność studenta, związana np. z wyjazdem na narty w ramach zajęć WF lub praktykami, powinna zostać zgłoszona do prowadzącej, a przypadające w tym czasie zadania powinny zostać zrealizowane wcześniej. Nieoddanie zadania w terminie z powodu w.w. okoliczności zostanie potraktowane jako nieusprawiedliwione.
    4. Nieplanowana awaria platformy uniemożliwiająca udział w zajęciach zostaje każdorazowo uwzględniona w terminarzu realizacji zadań, których termin oddania może zostać przesunięty o 24 godziny od chwili usunięcia awarii.
    5. Planowana wcześniej przerwa techniczna w funkcjonowaniu platformy nie zwalnia z udziału w zajęciach, choć może być to udział utrudniony. Ogłoszenie o takiej przerwie publikowane jest przez administratora na głównej stronie platformy oraz w Aktualnościach stąd. Planowana przerwa w działaniu systemu musi być uwzględniona przez studentów w trakcie wykonywania zadań.
  • W sprawach indywidualnych lub związanych z nieobecnością na zajęciach, a także w przypadku awarii platformy należy pisać na adres nowaka1@uek.krakow.pl. W pozostałych sprawach proszę o kontakt via forum e-Konsultacje.