Zasady udziału w zajęciach

Strona: e-Uczelnia UEK
Kurs: Ekonomia (kierunek: audyt finansowy/MT/sn/2023-2024)
Książka: Zasady udziału w zajęciach
Wydrukowane przez użytkownika: Gość
Data: wtorek, 23 lipca 2024, 08:24

Cele i tematyka przedmiotu

Uwaga ogólna

Przedmiot Ekonomia na kierunku Audyt Finansowy jest jednym z przedmiotów, którego zaliczenie jest niezbędne do uzyskania zwolnienia z egzaminów pisemnych w postępowaniu kwalifikacyjnym dla kandydatów na biegłych rewidentów. Z tego względu w ramach przedmiotu realizowany będzie program wymagany przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów.

Cele przedmiotu

Po ukończeniu zajęć każdy ich uczestnik powinien znać podstawowe kategorie i wskaźniki makroekonomiczne oraz rozumieć i potrafić opisać występujące między nimi zależności. Powinien umieć analizować bieżące informacje napływające z gospodarki w szerokim kontekście oraz potrafić sformułować własny pogląd na dane zagadnienie. W tym celu konieczna jest znajomość modeli makroekonomicznych, które są podstawowym narzędziem wykorzystywanym w analizach gospodarki. Istotna jest także umiejętność zilustrowania tych modeli odpowiednimi schematami i wykresami.

Tematyka przedmiotu

Ekonomia zajmuje się badaniem oraz opisem zjawisk i kategorii gospodarczych. Bada gospodarcze aspekty działalności ludzkiej. Dokonuje ich teoretycznej analizy i szuka prawidłowości procesu gospodarowania. Opisuje oraz wyjaśnia przyczyny i naturę zjawisk, które zachodzą podczas procesów gospodarowania. Szuka metod gospodarowania ograniczonymi zasobami, analizuje alokację rzadkich zasobów, by w możliwie najpełniejszy sposób zaspokoić potrzeby.

Ekonomia dzieli się na dwa działy:

  • Mikroekonomię - naukę badającą poszczególne elementy, które tworzą gospodarkę (takie jak przedsiębiorstwa, gospodarstwa domowe, gałęzie i sektory gospodarki, itd.). Mikroekonomia zajmuję się analizą sposobu działania, zachowań poszczególnych jednostek na rynku: producentów i konsumentów, sprzedawców i nabywców dóbr. Zajmuje się zagadnieniami równowagi rynkowej, kwestiami popytu i podaży i czynnikami wpływającymi na nie.
  • Makroekonomię - naukę analizującą gospodarkę jako całość. Przedmiotem analizy są tu zagadnienia związane z kształtowaniem się produktu krajowego brutto, bezrobociem, inflacją, itd.

W ramach naszego kursu uzupełnienie stanowić będą dodatkowo aspekty związane z podstawami zarządzania przedsiębiorstwem.

Zajęcia, a zatem i kurs pt. Ekonomia został podzielony na pięć bloków tematycznych:

  • Blok 1.Teoria wyboru konsumenta i podstawowe stuktury rynkowe (blok realizowany stacjonarnie lub na platformie MS Teams)
  • Blok 2.Pomiar aktywności gospodarczej oraz podstawy polityki gospodarczej państwa (blok realizowany na platformie Moodle)
  • Blok 3. Model IS-LM i AD-AS i bilans płatniczy (blok realizowany stacjonarnie lub na platformie MS Teams)
  • Blok 4. Rynek pracy i inflacja (blok realizowany na platformie Moodle)
  • Blok 5. Podstawy zarządzania przedsiębiorstwem (blok realizowany stacjonarnie lub na platformie MS Teams)

Zajęcia realizowane stacjonarnie (lub w na platformie MS Teams) również mają swoje odzwierciedlenie w kursie.

Egzamin końcowy będzie miał formę tradycyjną (lub zostanie przeprowadzony na platformie Moodle) i będzie miał formę testu wielokrotnego wyboru.

Wykład i ćwiczenia "klasyczne"

Co na wykładach, co na ćwiczeniach?

Wykład poświęcony jest teoretycznym aspektom makroekonomii. W ramach wykładu zostaną omówione podstawowe teorie i modele makroekonomiczne ze wskazaniem na ich mocne i słabe strony. Ćwiczenia są poświęcone rozwiązaniu zadań umożliwiających zrozumienie kluczowych zagadnień poruszanych na wykładach. Dla zobrazowania omawianych teorii będą omawiane studia przypadków oraz bieżące wydarzenia gospodarcze i komentowane wskaźniki statystyczne. W celu usprawnienia procesu dydaktycznego proszę o każdorazowe przygotowanie się do zajęć, tj. zapoznanie z materiałami dostępnymi w kursie internetowym oraz materiałami zadanymi na ćwiczeniach stacjonarnych. Dodatkowo proszę śledzić bieżące dane dotyczące polskiej gospodarki, gospodarek krajów należących do Unii Europejskiej i innych istotnych gospodarek światowych. Zaleca się na każdych zajęciach posiadanie sprawnego kalkulatora

Spis lektur uzupełniających i pogłębiających treści poruszane na wykładach i ćwiczeniach został opublikowany w kursie internetowym.

Czy udział w zajęciach realizowanych "klasycznie" jest obowiązkowy?

Obecność na wykładach jest nieobowiązkowa. Mimo to udział w wykładach jest zdecydowanie zalecany, w szczególności z uwagi na to, że w ramach wykładu analizowanych i tłumaczonych będzie wiele wątków  pomocnych w rozwiązywaniu zadań, które są obowiązkowe.

Udział w ćwiczeniach jest obowiązkowy oraz odnotowany na liście obecności. Dozwolona jest jedna nieusprawiedliwiona nieobecność. Informację o nieobecności spowodowanej chorobą, wypadkiem losowym lub nieplanowanym wyjazdem proszę o przesyłać mailem na adres prowadzącego zajęcia, który można znaleźć na wizytówce.

Wykłady i ćwiczenia odbywają się zgodnie z wyznaczonym harmonogramem dostępnym na stronie planzajec.uek.krakow.pl oraz opisane w kursie.

Zadanie fakultatywne

  • Dla osób szczególnie zainteresowanych tematyką Ekonomii w kursie przewidziano możliwość wygłoszenia referatu.
  • Temat referatu musi być związany z problematyką Ekonomii i powinien wykraczać poza kwestie opisane w zalecanych podręcznikach. W celu ustalenia tematu referatu oraz dnia jego prezentacji proszę kontaktować się z prowadzącym po zajęciach stacjonarnych lub drogą mailową.
  • Referaty wygłaszane na danych zajęciach muszą bezpośrednio nawiązywać do aktualnie omawianej tematyki, czyli np. na zajęciach dotyczących polityki pieniężnej, jest wygłaszany referat dotyczący właśnie tej polityki, a nie np. cykli koniunkturalnych.
  • Referaty można (a nawet należy) przygotowywać i wygłaszać w zespołach dwuosobowych.
  • Za referat można otrzymać maksymalnie 5 punktów.
  • Minimum 7 dni przed wygłoszeniem referatu należy go przesłać w formacie .pdf (sama prezentacja bez notatek) na adres mailowy prowadzącego zajęcia w celu sprawdzenia.
  • Przed wysłaniem pliku z rozwiązaniem należy nadać mu nazwę w oparciu o następujący schemat: Nazwisko1_Nazwisko2_Referat. Np. Kowalska_Nowak_Referat.pdf.

Kurs internetowy (zajęcia na platformie Moodle)

  • e-Zajęcia odbywają się zgodnie z wcześniej ustalonym planem, zapisanym m.in. w kalendarzu kursu i stanowią 40% godzin programowych przedmiotu. Zgodnie z ustalonymi wcześniej terminami należy wykonywać obowiązkowe testy sprawdzające wiedzę, zadania, można – zadania dodatkowe. W trakcie ich realizacji można zdobyć do 40% punktów składających się na końcową ocenę z przedmiotu.
  • Uczestnictwo w kursie jest obowiązkowe.
  • Kurs, podobnie, jak problematykę przedmiotu, podzielono na 5 bloków. W każdym z nich opublikowano zestaw materiałów oraz pomocy dydaktycznych, których zadaniem jest przybliżenie problematyki omawianej na zajęciach. Oprócz materiałów do obowiązkowego studiowania przygotowano literaturę uzupełniającą dla osób ambitnych, które są szczególnie zainteresowane problematyką makroekonomii.
  • W każdym bloku umieszczono obowiązkowe i fakultatywne aktywności, których wykonanie jest ograniczone czasowo (uwaga na daty przy tytułach poszczególnych bloków). Kolejne bloki będą sukcesywnie udostępniane w czasie semestru.
    1. Sprawdziany w formie testów są obowiązkowe i należy je wykonać na zakończenie każdego z bloków tematycznych.
    2. W ramach bloków 2. i 4. obowiązkowo należy wziąć udział w analizie proponowanego studium przypadku.
    3. Każdy z uczestników zajęć powinien w ramach każdego bloku wybrać 1 zdanie do wyboru i wykonać je obowiązkowo jako zadanie ćwiczeniowe. Są to zadania otwarte i zalecam rozwiązywać je w parach, w które proszę dobrać się samodzielnie. W kolejnych blokach tematycznych skład osobowy poszczególnych par może ulegać zmianie.
    4. W ramach kursu istnieje możliwość zdobycia dodatkowych punktów za realizację zadań o charakterze fakultatywnym. Do tej grupy zaliczamy: zadania dla ambitnych, które są oparte na analizie przypadku (dostępne w blokach 2. i 4.) oraz ewentualnie referat.
  • Na końcu semestru przewidziano egzamin sprawdzający materiał z całego programu przedmiotu.

Warunki zaliczenia przedmiotu

Co należy zrobić, żeby zaliczyć przedmiot?

Po pierwsze dużo i systematycznie się uczyć! A szczegółowo:

  • trzeba uczęszczać na ćwiczenia (będzie sprawdzana obecność) i być na nich aktywnym
  • warto brać udział również w wykładach
  • zapisać się na kurs internetowy i aktywnie w nim uczestniczyć, systematycznie rozwiązując e-testy oraz e-zadania, a także biorąc udział w forach dyskusyjnych
  • brać udział w dodatkowych aktywnościach, takich, jak zadania dla ambitnych czy przygotowanie referatu, który zostanie wygłoszony podczas wybranych zajęć
  • zaliczyć egzamin końcowy uzyskując min. 60% maksymalnej liczby punktów, czyli 60 punktów (z 100 możliwych)

Warunki zaliczenia przedmiotu zostały opracowane przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów i przedstawiają się następująco:

1.    Egzamin składa się z pytań testowych jednokrotnego wyboru oraz zagadnień sytuacyjnych (zadań obliczeniowych lub studium przypadku).
2.    Pytania testowe punktowane są według zasad: 2 pkt. za prawidłową odpowiedź, -1 pkt. za nieprawidłową odpowiedź, 0 pkt. za brak odpowiedzi.
3.    Zagadnienia sytuacyjne oceniane bez punktów ujemnych, z punktami cząstkowymi za poszczególne etapy rozwiązania.

4.    Wymagany pułap 60% punktów uzyskiwany jest łącznie z części testowej oraz obliczeniowej egzaminu.

Pamiętaj, że Ekonomia jest trudna tylko wtedy, gdy cały materiał chcesz przerobić w jeden wieczór zgodnie ze znaną regułą 3xZet. W związku tym, na ocenę pracuj przez cały semestr, żeby uniknąć niemiłych niespodzianek w styczniu! 



Procent możliwych do uzyskania punktów

Ocena końcowa

96–100

bardzo dobry

86–95

+ dobry

76–85

dobry

66–75

+ dostateczny

60–65

dostateczny

mniej niż 60 punktów

niedostateczny














Zasady komunikacji

  • W trakcie zajęć internetowych komunikujemy się korzystając wyłącznie z narzędzi platformy. Przede wszystkim forów dyskusyjnych.
  • W kursie umieszczone zostały dwa fora, których przeglądanie jest obowiązkowe. To forum Aktualności oraz forum e-Konsultacje.
    • Na forum Aktualności publikowane są bieżąco wszystkie ważne ogłoszenia oraz komunikaty związane z zajęciami. Ich kopie po ok. 30 minutach od momentu publikacji zostają automatycznie przesłane na skrzynki pocztowe każdego z uczestników zajęć. Proszę na nie nie odpowiadać.
    • e-Konsultacje służą do zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości związanych z organizacją zajęć oraz realizowanymi zadaniami. To również miejsce, gdzie można poruszać zagadnienia merytoryczne, które zainteresują Was w sposób szczególny. Szczegółowe zasady udziału w tym forum opisano we wstępie do forum.
  • Poczta elektroniczna oraz wiadomości służą wyłącznie załatwianiu spraw prywatnych i niezwiązanych bezpośrednio z organizacją pracy całej grupy oraz kwestiami merytorycznymi. Na maile wysłane na adres służbowy będę odpowiadać w ciągu 48 godzin (michal.thlon@uek.krakow.pl).
  • Osoby, które będą potrzebowały kontaktu osobistego, zapraszam na konsultacje indywidualne w formie i w terminach podanych w mojej e-wizytówce. Proszę o wcześniejsze wysłanie maila z prośbą o zorganizowanie spotkania.

Sytuacje wyjątkowe. Procedury

  • Do sytuacji traktowanych jako wyjątkowe należą:
    1. Nieplanowana lub planowana nieobecność osoby prowadzącej zajęcia. W razie zaistnienia takiej sytuacji (do której zalicza się chorobę lub wyjazd służbowy, np. na konferencję naukową) zajęcia mogą zostać odwołane lub przeprowadzone przez innego wykładowcę. W takiej sytuacji odwołuje się również konsultacje, a korespondencja mailowa zostaje zawieszona lub może odbywać się nieregularnie. Udział przez studentów w zajęciach, tj. realizacja zadań, odbywa się jednak w normalnym trybie. Informacja na temat nieplanowanej nieobecności prowadzącego zamieszczana jest każdorazowo na forum Aktualności z odpowiednim wyprzedzeniem.
    2. Nieplanowana nieobecność studenta, spowodowana np. chorobą, powinna zostać zgłoszona osobie prowadzącej zajęcia w celu uzyskania zgody na późniejsze przesłanie zadań. Student w ciągu 7 dni od zakończenia zwolnienia lekarskiego powinien przesłać jego skan na skrzynkę pocztową prowadzącego zajęcia lub okazać je przed zajęciami .
    3. Wcześniej planowana nieobecność studenta, związana np. z wyjazdem na narty w ramach zajęć WF lub praktykami, powinna zostać zgłoszona do prowadzącej, a przypadające w tym czasie zadania powinny zostać zrealizowane wcześniej. Nieoddanie zadania w terminie z powodu w.w. okoliczności zostanie potraktowane jako nieusprawiedliwione.
    4. Nieplanowana awaria platformy uniemożliwiająca udział w zajęciach zostaje każdorazowo uwzględniona w terminarzu realizacji zadań, których termin oddania może zostać przesunięty o 24 godziny od chwili usunięcia awarii.
    5. Planowana wcześniej przerwa techniczna w funkcjonowaniu platformy nie zwalnia z udziału w zajęciach, choć może być to udział utrudniony. Ogłoszenie o takiej przerwie publikowane jest przez administratora na głównej stronie platformy. Planowana przerwa w działaniu systemu musi być uwzględniona przez studentów w trakcie wykonywania zadań.
  • W sprawach indywidualnych lub związanych z nieobecnością na zajęciach, a także w przypadku awarii platformy należy pisać na adres michal.thlon@uek.krakow.pl. W pozostałych sprawach proszę o kontakt via e-Konsultacje.