Zasady udziału w zajęciach

Cele ogólne przedmiotu
  1. Opanowanie przez studentów treści programowych związanych z controllingiem operacyjnym, wyliczaniem wskaźników niezbędnych do sformułowania oceny najważniejszych parametrów procesu, ze wskazaniem najsłabszych ogniw procesu, tzw. „wąskich gardeł”, które decydują o poziomie wytworzenia i rentowności całego procesu. Znajomość systemów logistycznych oraz znajomość metod zarządzania nimi. Budowanie budżetów, ocena i analiza ich odchyleń. Student zna istotę, cele, funkcje i zadania controllingu w logistyce, wymienia i opisuje podstawowe procesy i systemy logistyczne. Zna pojęcia z zakresu oceny efektywności procesów i systemów logistycznych. Student zna zasady kompleksowej analizy kosztów logistyki. Wymienia i opisuje modele kosztowe. Zna zasady przeprowadzania rachunku kosztów w logistyce. Zna zasady wyceny obiektów kosztowych w łańcuchu dostaw i rachunku kosztów działań. Zna i wymienia narzędzia controllingu operacyjnego. Zna etapy procesu budżetowania i zasady sporządzania budżetu w logistyce.
  2. Opanowanie zagadnień związanych z parametrami procesu zarządzania: elastyczność - możliwość zastosowania zasobów w realizacji różnych działań w procesie, technologii - rejestracja marszrut, problemów transportowych, problemów kolejkowych, umiejętność budowania BOM, czasu dostępności zasobów planowanych i rzeczywistych, kalkulacji czasu przepracowanego w miesiącu i roku, wydajności zasobów, poziomu wykorzystania, kosztów zasobów niewykorzystanych, kalkulacji wykorzystania materiałów na jednostkę wytworzonego produktu gotowego. W ramach parametrów procesu logistycznego: określenie elastyczność procesu - dostosowanie do zmieniającego się zapotrzebowania, szybkiej możliwości realizacji zwiększonego zapotrzebowania na zmieniające się uwarunkowania, kontrolowania ilości odpadów i braków, możliwości wykorzystania prostych rezerw, przygotowania analizy procesowej, umożliwiających redukcję działań przy niezmienionej ilości i jakości. Kalkulacja kosztów na kilku poziomach z uwzględnieniem: kosztów bezpośrednich, takich jak materiały i praca, kosztów pośrednich, kosztów systemu jakości, kosztów obsługi administracyjnej i zarządzania, kosztów logistyki produkcji. Wysoka jakość usług, terminowość dostaw, zmniejszanie emisji zanieczyszczeń. Student dobiera i stosuje metody, techniki i narzędzia controllingu w rozwiązywaniu problemów logistycznych
  3. Wyrobienie postaw przyszłej odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Świadomość zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa. Konieczność przestrzegania zasad prawnych i ekonomicznych w przedsiębiorstwie. Umiejętność pracy w grupie i motywowanie członków zespołów roboczych. Student rozumie konieczność ustawicznego kształcenia jednostki oraz rozwoju przedsiębiorstwa. Budowanie dobrych warunki pracy, aspiracje do współzarządzania, motywowanie pracowników, zapewnienie miejsc pracy. Student postrzega potrzebę stosowania controllingu w zarządzaniu controllingu. Ma zdolność identyfikacji problemów logistycznych w ujęciu controllingu.