Zasady udziału w zajęciach

Cele i tematyka przedmiotu

Uwaga ogólna

Przedmiot Ekonomia na kierunku Audyt Finansowy jest jednym z przedmiotów, którego zaliczenie jest niezbędne do uzyskania zwolnienia z egzaminów pisemnych w postępowaniu kwalifikacyjnym dla kandydatów na biegłych rewidentów. Z tego względu w ramach przedmiotu realizowany będzie program wymagany przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów.

Cele przedmiotu

Po ukończeniu zajęć każdy ich uczestnik powinien znać podstawowe kategorie i wskaźniki makroekonomiczne oraz rozumieć i potrafić opisać występujące między nimi zależności. Powinien umieć analizować bieżące informacje napływające z gospodarki w szerokim kontekście oraz potrafić sformułować własny pogląd na dane zagadnienie. W tym celu konieczna jest znajomość modeli makroekonomicznych, które są podstawowym narzędziem wykorzystywanym w analizach gospodarki. Istotna jest także umiejętność zilustrowania tych modeli odpowiednimi schematami i wykresami.

Tematyka przedmiotu

Ekonomia zajmuje się badaniem oraz opisem zjawisk i kategorii gospodarczych. Bada gospodarcze aspekty działalności ludzkiej. Dokonuje ich teoretycznej analizy i szuka prawidłowości procesu gospodarowania. Opisuje oraz wyjaśnia przyczyny i naturę zjawisk, które zachodzą podczas procesów gospodarowania. Szuka metod gospodarowania ograniczonymi zasobami, analizuje alokację rzadkich zasobów, by w możliwie najpełniejszy sposób zaspokoić potrzeby.

Ekonomia dzieli się na dwa działy:

  • Mikroekonomię - naukę badającą poszczególne elementy, które tworzą gospodarkę (takie jak przedsiębiorstwa, gospodarstwa domowe, gałęzie i sektory gospodarki, itd.). Mikroekonomia zajmuję się analizą sposobu działania, zachowań poszczególnych jednostek na rynku: producentów i konsumentów, sprzedawców i nabywców dóbr. Zajmuje się zagadnieniami równowagi rynkowej, kwestiami popytu i podaży i czynnikami wpływającymi na nie.
  • Makroekonomię - naukę analizującą gospodarkę jako całość. Przedmiotem analizy są tu zagadnienia związane z kształtowaniem się produktu krajowego brutto, bezrobociem, inflacją, itd.

W ramach naszego kursu uzupełnienie stanowić będą dodatkowo aspekty związane z podstawami zarządzania przedsiębiorstwem.

Zajęcia, a zatem i kurs pt. Ekonomia został podzielony na pięć bloków tematycznych:

  • Blok 1.Teoria wyboru konsumenta i podstawowe stuktury rynkowe (blok realizowany stacjonarnie lub na platformie MS Teams)
  • Blok 2.Pomiar aktywności gospodarczej oraz podstawy polityki gospodarczej państwa (blok realizowany na platformie Moodle)
  • Blok 3. Model IS-LM i AD-AS i bilans płatniczy (blok realizowany stacjonarnie lub na platformie MS Teams)
  • Blok 4. Rynek pracy i inflacja (blok realizowany na platformie Moodle)
  • Blok 5. Podstawy zarządzania przedsiębiorstwem (blok realizowany stacjonarnie lub na platformie MS Teams)

Zajęcia realizowane stacjonarnie (lub w na platformie MS Teams) również mają swoje odzwierciedlenie w kursie.

Egzamin końcowy będzie miał formę tradycyjną (lub zostanie przeprowadzony na platformie Moodle) i będzie miał formę testu wielokrotnego wyboru.